MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczcili 80. rocznicę likwidacji obozu jenieckiego Stalagu 319 w Chełmie. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Cmentarz jeniecki przy al. Przyjaźni pozostaje pod opieką uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, którzy uczestniczyli w uroczystościach wraz z pocztem sztandarowym.
Cmentarz jeniecki przy al. Przyjaźni pozostaje pod opieką uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, którzy uczestniczyli w uroczystościach wraz z pocztem sztandarowym. ZST Chełm
W 80. rocznicę likwidacji obozu jenieckiego Stalag 319 w Chełmie uczczono pamięć ofiar złożeniem wiązanek kwiatów w czterech miejscach pamięci związanych z funkcjonowaniem obozu.

Wieńce zostały złożone w miejscach upamiętniających ofiary Stalagu 319: na cmentarzu jeńców wojennych ze Stalagu 319A i 319C przy Alei Przyjaźni, pod pomnikiem ku czci jeńców wojennych ze Stalagu 319 przy Szkole Podstawowej nr 8 oraz cmentarzu jeńców wojennych ze Stalagu 319 B w lesie Borek w Chełmie i Pomniku „Patelni”.

Cmentarz przy al. Przyjaźni kryje prochy 60 tysięcy pomordowanych i zmarłych jeńców, różnych narodowości, w tym głównie wziętych do niewoli żołnierzy Armii Czerwonej, ale także żołnierzy francuskich, angielskich, belgijskich, włoskich oraz polskich partyzantów, którzy byli więzieni przez hitlerowców w pobliskim Stalagu 319 A. Znajduje się tam 75 zbiorowych mogił jeńców wojennych.

Stalag 319 Chełm utworzony został latem 1941 r. dla żołnierzy Armii Czerwonej, był jednym z największych obozów jenieckich na ziemiach polskich. Składał się z trzech podobozów: Stalag 319 A w rejonie ulic Rampa Brzeska i Okszowska, 319 B w rejonie ulic Wojsławicka, Partyzantów, Lwowska oraz 319 C przy ul. Rampa Brzeska. Przeszło przez niego ponad 200 tys. jeńców, a zmarło w nim ok. 98 tys. Jego historia na terenie Lubelszczyzny zakończyła się w kwietniu 1944 r., kiedy został przeniesiony do Skierniewic.

Organizatorem rocznicowych uroczystości był dr Andrzej Henryk Rybak, autor książki, Stalag 319. Międzynarodowy obóz jeniecki w Chełmie w latach 1941–1944.

Wiązanki kwiatów w miejscach pamięci złożyli: Andrzej Henryk Rybak, Paweł Kiernikowski, dyrektor Biura Rafał Bukowski reprezentował poseł na Sejm Annę Dąbrowską – Banaszek, Zygmunt Gardziński reprezentował senatora prof. Józefa Zająca, Wiesław Dziubiński reprezentował społeczność akademicką Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, Elżbieta Bajkiewicz – Kaliszczuk kierownik Biura Konsula Honorowego Ukrainy w Chełmie, Krzysztof Kupracz wiceprezes Zarządu Fundacji Partnerstwo i Współpraca, Renata Ciepłowicz - sekretarz Miasta Chełm, Aneta Szostak - dyrektor Departamentu Promocji Kultury i Sportu, Agnieszka Walewska-Maksymiuk - dyrektor Departamentu Oświaty. przedstawiciele Muzeum Ziemi Chełmskiej, Chełmskiej Biblioteki Publicznej, dyrektor Grzegorz Czyżyk - Zespół Szkół Technicznych w Chełmie Samorząd Uczniowski, krwiodawcy z ZST.

Cmentarz jeniecki przy al. Przyjaźni pozostaje pod opieką uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, którzy uczestniczyli w uroczystościach wraz z pocztem sztandarowym.

- Działania szkoły wynikają z przystąpienia do ogólnopolskiego programu edukacyjno-wychowawczego „Nasza wspólna przeszłość - uczniowie adoptują zabytki” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Realizacja którego, rozpoczęła się w latach 2003/2004 po powierzeniu opieki – podpisaniu aktu adopcji decyzją prezydenta Miasta Krzysztofa Grabczuka - informuje Mariusz Śliwa nauczyciel z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie.

Zaleceniem Ministra Edukacji Narodowej jest również, uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto