MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze Forum Gospodarki Wodnej w Chełmie za nami

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Forum odbyło się w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej.
Forum odbyło się w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. UM Chełm
Ponad 130 komunalników i samorządowców z całej Polski przyjechało do Chełma na pierwsze Forum Gospodarki Wodnej. Forum zorganizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie rozpoczęło się 13 marca w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Były interesujące rozmowy o wodzie, problemach i przyszłości.

Pierwsze Forum Gospodarki Wodnej w Chełmie to unikalne wydarzenie skupiające ekspertów, komunalników i praktyków z szeroko rozumianej dziedziny zarządzania zasobami wodnymi. Rozpoczęło się w środę 13 marca, a zakończyło w czwartek 14 marca.

Podczas forum omawiane były innowacyjne strategie zrównoważonego wykorzystywania wód, wyzwania dotyczące ekologii wodnej oraz najnowsze technologie wspierające efektywne gospodarowanie jej zasobami. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele spółek komunalnych, samorządów oraz branżowców.

W ramach forum odbyło się sześć paneli dyskusyjnych

Tematem pierwszego panelu były "Zewnętrzne możliwości finansowania inwestycji wodno-ściekowych na lata 2024 - 2027". Wśród panelistów byli: Renata Brudnowska – dyrektor techniczny MPGK Chełm Sp. z o.o., Beata Janczak – dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu w Lublinie, Ryszard Boguszewski – prezes Zarządu EuroCompass Sp. z o.o., Anna Czyżewska – z-ca dyrektora Departamentu Wód i Adaptacji do Zmian Klimatu NFOŚiGW.

- Jeżeli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową, obecnie polskie miasta i gminy mogą korzystać m.in. z unijnych programów FEnIKS, a w przypadku samorządów z Lubelszczyzny, Podkarpacia czy Podlasia - Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej - podkreśliła Beata Janczak z Agencji Rozwoju Przemysłu w Lublinie.

W panelu na temat gospodarki ściekowej w obliczu zmian wynikających z nowelizacji prawa wodnego udział wzięli: Jakub Oleszczuk – prezes chełmskiego MPGK, Andrzej Kmicic prezes PGK w Krasnymstawie, Wojciech Witowski – prezes Zarządu Ścieki Polskie Sp. z o.o , Ziemowit Nowosad, dyrektor departamentu komunalnego UM Chełm i dr Jędrzej Bujny – Radca prawny, doktor nauk prawnych.

Jednym z tematów była też pomoc wodociągów w odbudowie Ukrainy. Uczestnicy kolejnego panelu dyskutowali na temat dążenia do neutralności energetycznej oraz o oszczędzaniu wody. Dyskutowano też o rozwiązaniach informatycznych i technologii wspierającej polskie spółki wodociągowe.

Na zakończenie dnia odbyło się spotkanie autorskie z Janem Mencwel, autorem książki „Hydrozagadka”.

Następnego dnia w czwartek 14 marca uczestnicy forum zwiedzali Ujęcia Wody „Bariera”, Oczyszczalni Ścieków „Bieławin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto