Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa dworca PKP w Chełmie rozpocznie się w tym roku. Przetarg został ogłoszony

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Wizualizacja dworca PKP w Chełmie.
Wizualizacja dworca PKP w Chełmie. PKP SA
Wybudowany w latach 60. dworzec PKP w Chełmie przy ul. Kolejowej przejdzie olbrzymią metamorfozę, która pozwoli nadać mu nowy kształt i formę architektoniczną. Głównym jej celem będzie dostosowanie budynku do obecnych standardów w obsłudze podróżnych i wymagań technicznych. PKP SA ogłosiły już przetarg na przebudowę dworca Chełm. Po wyłonieniu wykonawcy prace potrwają ponad rok.

- Kilkanaście dni temu informowałem, że udało się zwiększyć środki przeznaczone na przebudowę dworca PKP , w tej sprawie interweniowałem w PKP i Ministerstwie Aktywów Państwowych. W poprzednim postępowaniu nie udało się wybrać wykonawcy z uwagi na zbyt mała ilość zabezpieczonych środków. A teraz przetarg został ogłoszony – podkreśla Jakub Banaszek prezydent Chełma.

Przetarg dotyczy przebudowy dworca Chełm wraz z wykonaniem uzupełniającej dokumentacji projektowej. Dworzec powstał w 1961 r., a na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych został przebudowany w stylu postmodernistycznym. Budynek zostanie nadbudowany, założono też wyburzenie części bryły, jakim był parterowy łącznik w stronę przychodni.

Budynek zmieni formę i teraz ma nawiązywać do modernizmu

Obiekt zostanie uzupełniony o wieżę zegarową, natomiast do bryły przylegać będzie wysoka wiata ze świetlikami. Na elewacji przewidziano cegłę jasnoszarą w różnych układach rzeźbiarskich, natomiast słupy żelbetowe będą pozostawione w surowej formie szarego betonu. Na zachodniej elewacji mają być podświetlone pergole z pnącą zielenią. Posadzka na zewnętrz zostanie ułożona z płyt granitowych.

Z kolei na parterze ma być wysoki hol, cicha poczekalnia, kasy, toalety, pokój opiekuna z dzieckiem, lokale usługowe. Posadzki w pomieszczeniach ogólnodostępnych wyłożone zostaną płytami kamiennymi z granitu szlifowanego, w kolorze jasnoszarym, ciemnoszarym i białym. Na ścianie nad kasami znajdzie się plan osiedla Dyrekcja z okresu międzywojennego, wykonany metodą nadrukowania na płycie z betonu architektonicznego lub odcisku z formy silikonowej. Jest on nawiązaniem do rozbudowy w 20-leciu międzywojennym miasta Chełm o Osiedle „Dyrekcja”. Układ urbanistyczny tego osiedla przypominał kształtem zarys orła, co symbolizowało odrodzenie państwa polskiego oraz jego rozwój gospodarczy. Na piętrze będa pomieszczenia dla Straży Ochrony Kolei, drużyn i rewidentów technicznych Polregio i Intercity.

Zagospodarowane zostanie także otoczenie dworca

Jak wynika z dokumentacji - jednokondygnacyjny łącznik od strony wschodniej zostanie rozebrany i na jego miejscu powstanie wiata rowerowa z miejscami do siedzenia. Dwukondygnacyjny wolnostojący budynek od strony zachodniej również zostanie rozebrany i na jego miejscu powstanie trawnik. Bezpośrednio przy dworcu przewidziano dziewięć miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych, dwa do ładowania samochodów elektrycznych, trzy miejsca postojowe dla taxi i dwa miejsca dla krótkiego postoju.

Jak informuje PKP SA termin składania ofert mija 18 marca. Jedynym kryterium wyboru jest cena. Wartość zamówienia szacowana jest na 32,3 mln zł netto. Na realizację robót przeznaczono 71 tygodni, czyli nieco ponad 16 miesięcy. W trakcie robót podróżni będą korzystać z dworca tymczasowego.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto