MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Ziemi zorganizowano w Rejowcu Fabrycznym. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Podczas wydarzenia w Rejowcu Fabrycznym wszyscy razem z dziećmi i młodzieżą świetnie bawili się podczas show muzyczno - tanecznego Saszan.
Podczas wydarzenia w Rejowcu Fabrycznym wszyscy razem z dziećmi i młodzieżą świetnie bawili się podczas show muzyczno - tanecznego Saszan. nadesłane
To było wyjątkowe wydarzenie w Rejowcu Fabrycznym, zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w ramach jubileuszowego, piątego sezonu projektu edukacji ekologicznej Eco Studio ELECTRO - SYSTEM! Rejowiec Fabryczny odwiedzili eksperci od recyklingu oraz gwiazdy: Saszan, Kuba Klym i Włodek Troszyn. Przywieźli ze sobą dużo dobrej energii i przeprowadzili ciekawą lekcję przyrody z zakresu prawidłowego postępowania z elektroodpadami. Lekcja połączona była z zabawą, treningiem fitness i koncertem.

Wszystko o elektroodpadach

Siódme wydarzenie piątego sezonu Eco Studio ELECTRO - SYSTEM odbyło się 22 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu Fabrycznym. Rejowiec Fabryczny na czele z dyrekcją szkoły udowodnił wielokrotnie, że jest miastem zaangażowanym ekologicznie.

Na wydarzenie w szkole zorganizowane z okazji Dnia Ziemi przybyło ok. 160 osób - dzieci i młodzieży wraz z kadrą nauczycielską. Po spotkaniu uczniowie placówki przystąpią do programu eko-PROFIT – REcycling to się opłaca! Jego celem jest zbiórka elektroodpadów. Do 25 maja br. uczniowie przeprowadzą zbiórkę elektroodpadów, a w zamian za zebrany sprzęt otrzymają dofinansowanie dla szkoły. Klasa, która zbierze największą masę elektrośmieci w nagrodę pojedzie na Wielki Finał na Sprzątanie świata, który odbędzie się we wrześniu 2024 w Warszawie. Zwycięska szkoła, wyłoniona spośród drużyn z całej Polski, która zbierze najwięcej elektro-odpadów otrzyma również nagrodę rzeczową! Szczegóły programu dostępne są na stronie https://eko-profit.pl/

- Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Przekazywanie wiedzy o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami to jedno z zadań Organizacji Odzysku ELECTRO - SYSTEM. Z elektrośmieci w prawidłowym pro-cesie recyklingu można odzyskać cenne surowce, ale z drugiej strony stanowią one źródło po-tencjalnie niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji. Elektroodpady powinny trafiać do legalnego systemu zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu. Nie wystawiajmy elektroodpadów do altanek śmietnikowych lub przed dom. Nie mamy pewności co się z takim urządzeniem stanie, gdzie i w jaki sposób zostanie rozmontowane. Sprzęt powinien trafić do systemu zbierania, a dzięki ELECTRO - SYSTEM mamy z roku na rok coraz więcej możliwości legalnego pozbycia się elekt-rośmieci - mówi Edyta Ciszkiewicz, Dyrektor Handlowy ELECTRO - SYSTEM.

Gwiazdy internetu edukują

Podczas wydarzenia w Rejowcu Fabrycznym wszyscy razem z dziećmi i młodzieżą świetnie bawili się podczas show muzyczno - tanecznego Saszan. Eko quiz przy trójkącie recyklingowym z super nagrodami cieszył się tak samo dużym zainteresowaniem jak strefa z treningiem fitness czy ta, w której ambasadorzy projektu rozdawali autografy, robili zdjęcia i nagrywali TikToki. W kolejnych miesiącach gwiazdy i organizatorzy odwiedzą inne miejscowości z terenu Polski. Przez cały rok na kanale YouTube projektu www.youtube.com/EcoStudio dostępne są też materiały edukacyjne dla nauczycieli, którzy mogą je wykorzystać podczas lekcji przyrody i godzin wycho-wawczych.

- Cieszę się bardzo, że kolejny sezon mogę być ambasadorką tak potrzebnego projektu! Wraz z organizacją odzysku ELECTRO - SYSTEM i Kubą Klym opowiadamy o tym jak dbać o nasz Dom - Ziemię! Jest jedna prosta zasada, którą powtarzamy zarówno podczas spotkań „w realu”, jak i w naszych social mediach: „Nie wyrzucaj elektrośmieci do zwykłego kosza na śmieci! Przekaż je do recyklingu!”. Jestem przekonana, że te wyjątkowe lekcje przyrody nie tylko zwracają uwagę na problem właściwego postępowania z elektroodpadami, ale są też świetną zabawą za sprawą moich koncertów - mówiła Saszan.

Działania edukacyjne projektu wspierają zaangażowani ekologicznie patroni medialni: Zielony Newsweek, magazyn „Odpady i środowisko”, portal www.ekoguru.pl, PSMM Monitoring & More.

W roku 2024 odbędzie się łącznie 10 eventów ekologiczno – edukacyjnych w wielu regionach Polski

Jest to doskonały sposób, aby zwrócić uwagę młodego pokolenia na problematykę ochrony środowiska, zwłaszcza w kontekście zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Podczas każdego wydarzenia odbywa się lekcja przyrody prowadzona przez ambasadorów, recital muzyczny gwiazdy - Saszan, eko quizy z nagrodami przy trójkącie recyklingowym i ekologiczny trening fitness z hantelkami w postaci elektroodpadów prowadzony przez Włodka Troszyn.

Organizacja odzysku ELECTRO - SYSTEM

ELECTRO - SYSTEM to organizacja odzysku, która tworzy i finansuje w Polsce system zagospodarowania elektroodpadów, a także podnosi świadomość Polaków w zakresie prawidłowego postępowania z el-ektrośmieciami. Jednym z jej głównych celów jest dotarcie do jak największego grona odbiorców z apelem o nie wyrzucanie elektroodpadów do zwykłego kosza na śmieci. ELECTRO - SYSTEM edukuje i prowadzi różne programy, w ramach których można pozbyć się zużytego sprzętu m.in.:

DECYDUJESZ.pl - program skierowany przede wszystkim do osób indywidualnych. Jeśli chcemy bezproblemowo pozbyć się dużego sprzętu takiego jak: lodówka, pralka lub kuchenka, możemy skorzystać z programu bezpłatnych odbiorów dużego AGD prosto z domu. Wystarczy wejść na stronę www.DECYDUJESZ.pl i wypełnić formularz. Usługa jest dostępna w całej Polsce.

eko-PROFIT - REcycling to się opłaca! - program, w którym Uczestnicy (np. szkoły w pro-jekcie ekoSzkoła, Koła Gospodyń Wiejskich w projekcie ekoGospodynie, Ochotnicze Straże Pożarne w projekcie ekoREmiza itp.) pozyskują realne DOFINANSOWANIE na swoje działania i biorą aktywny udział w podnoszeniu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Poprzez promowanie ekologicznych postaw wśród lokalnej społeczności oraz organizację zbiórek zużytego sprzętu przyczyniają się do właściwego zagospodarowania tych odpadów, ochrony środowiska, a dodatkowo uzyskują fundusze, które przeznaczają na swoje cele.. Za każdą tonę niepotrzebnego sprzętu uczestnicy otrzymują 500 zł! Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://eko-profit.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto