Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołajów i Ozurgeti nowymi miastami partnerskimi Chełma

OPRAC.:
Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
Mikołajów i Ozurgeti – nowe miasta partnerskie Chełma.

Ozurgeti jest malowniczym miastem w zachodniej Gruzji, ze stolicą regionu Guria położonym nad rzeką Natanebi. Liczy około 15 tys. mieszkańców. Ciekawostką jest to, że w mieście znajduje się teatr dramatyczny oraz muzeum historyczne, w którym przechowywana jest szpada Napoleona Bonaparte.

UM Chełm

Ozurgeti było partnerem naszego miasta podczas realizacji projektu organizowanego przez Euroregion BUG pn. „Marka turystyczna szansą wzmocnienia branży turystycznej Gurii oraz Euroregionu „Bug”. W ramach tego przedsięwzięcia organizowane były konferencje, spotkania, wizyty studyjne przedstawicieli zarówno w Chełmie, jak i w Ozurgeti. Podsumowaniem wspólnego projektu była konferencja, na której został podpisany list intencyjny dotyczący dalszej współpracy.

– Nasza współpraca z nowym miastem partnerskim będzie opiera się na zasadach: wspierania różnych form współdziałania pomiędzy organizacjami, przedsiębiorstwami czy instytucjami dążąc do rozwoju wspólnych przedsięwzięć, dokonywania wymiany delegacji w celu przekazywania wzajemnych doświadczeń dotyczących m.in. zarządzania miastem, bezpieczeństwa obywateli, rozwoju tradycji narodowych i kulturowych, wspierania inicjatyw narodowości polskiej w Gruzji i narodowości gruzińskiej w RP w celu rozwoju tradycji narodowych, kulturowych i mowy ojczystej – mówią władze miasta.

Rada Miasta Chełm, Uchwałą Nr LIX/498/22 z dnia 26 czerwca 2022 r. upoważniła Prezydenta Miasta Chełm do zawarcia porozumienia o współpracy z Ozurgeti.

UM Chełm

Mikołajów to miasto w południowej Ukrainie, które, jako jedno z wielu miast na terytorium naszego wschodniego sąsiada, padło ofiarą brutalnej rosyjskiej agresji. Praktycznie każdego dnia w Mikołajowie ogłaszane są alarmy związane z zagrożeniem atakiem rakietowym. Miasto jest ostrzeliwane i niszczone przez rosyjskiego najeźdźcę.

Miasto Chełm było hubem przeładunkowym dla pomocy przekazanej do Mikołajowa i odpowiadało logistycznie za zorganizowanie transportu m.in. samochodów strażackich czy ciężkiego sprzętu do naprawy dróg. Chełm także przekazywał pomoc humanitarną w postaci leków, żywności i wody.

– Nasze miasta będą rozwijać współpracę w następujących obszarach: przemysł, rolnictwo, transport i handel, technologie IT, nauka, technologia, edukacja i opieka zdrowia, kultura i sztuka, ekologia i racjonalne gospodarowanie naturalnymi zasobami, budownictwo i gospodarka mieszkaniowo – komunalna, czy rozwój samorządów lokalnych – dodają włodarze Chełma.

Mimo iż plany na przyszłą współpracę obejmują wiele płaszczyzn, na obecną chwilę będzie się ona opierać na kontynuacji okazanego wsparcia i na niesieniu pomocy.

Rada Miasta Chełm, Uchwałą Nr LIX/507/22 z dnia 30 sierpnia 2022 r. upoważniła Prezydenta Miasta Chełm do zawarcia porozumienia o współpracy z Mikołajowem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto