Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej dofinansowania na “Zielone Miasto Chełm”

Justyna Pietrzyk
Justyna Pietrzyk
Na początku lipca ratusz zorganizował spotkanie z mieszkańcami na temat programu „Rozwój Lokalny”, ale frekwencja była bardzo niska
Na początku lipca ratusz zorganizował spotkanie z mieszkańcami na temat programu „Rozwój Lokalny”, ale frekwencja była bardzo niska fot. Justyna Pietrzyk
10 mln euro jest na wyciągnięcie ręki. Projekt “Zielone Miasto Chełm” przeszedł do kolejnego etapu i zajął 17 miejsce na 213. W ramach tego projektu miasto planuje kupić m.in. niskoemisyjny tabor autobusów miejskich.

Nasze miasto ma duże szanse na pozyskanie unijnych środków na realizację projektu “Zielone Miasto Chełm”. Projekt przeszedł do dalszego etapu, zajął bowiem 17 miejsce na 213. Ostatecznie na dofinansowanie „załapie się” 15 miast. A jest o co powalczyć, bo w ramach programu „Rozwój Lokalny”, można uzyskać całkowite sfinansowanie planowanych inwestycji. Na realizację zadań przeznaczone zostanie od 3 do 10 mln euro. Jeśli chodzi o dofinansowanie projektów to 85 procent pokrywa Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a pozostałe 15 procent budżet państwa. Miasta, których inwestycje zostaną wybrane, mają czas na ich realizację do końca kwietnia 2024 roku.

Więcej na ten temat: O rozwoju miasta z mieszkańcami

- W ramach projektu chcielibyśmy zrewitalizować miejskie zielone tereny, zakupić nowoczesny tabor komunikacyjny czy przygotować nowy monitoring miejski - tłumaczy Jakub Banaszek, prezydent miasta. - Teraz przed nami prace nad całościowym przygotowaniem projektu.

Wachlarz planowanych inwestycji jest dość szeroki, bowiem obejmuje działania w zakresie: środowiska, społeczeństwa, gospodarki, inteligentnego zarządzania, finansów, gospodarki przestrzennej i administracji.

Wśród najciekawszych inwestycji można wyróżnić - częściową wymianę taboru na nisko/zero emisyjną, rewitalizacja parku miejskiego, stworzenie atrakcyjnych stref aktywności i wypoczynku dla mieszkańców, likwidacja barier architektonicznych, rozbudowa małej architektury, inteligentne przystanki autobusowe, dynamiczna informacja pasażerska, smart monitoring, aktywne przejścia dla pieszych czy recyklomaty.

- Wszystkie przedstawione działania są spójne, logiczne i komplementarne, pozwolą na osiągnięcie założonych celów projektu. Dzięki ich wdrożeniu, Chełm stanie się miastem oferującym wysoką jakość życia, co w sposób bezpośredni podniesie jakość kapitału społecznego, a w konsekwencji będzie motorem do dalszego rozwoju - podkreślają urzędnicy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto