Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce rozpocznie się największa inwestycja w Chełmie. Miasto przygotowuje niezbędną infrastrukturę

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W projekcie jest zaplanowana przebudowa chełmskiego wiaduktu.
W projekcie jest zaplanowana przebudowa chełmskiego wiaduktu. A. Masiewicz
Coraz bliżej jest w Chełmie do powstania terminala intermodalnego. Miasto rozstrzygnęło już przetarg na budowę oraz modernizację infrastruktury umożliwiającej stworzenie warunków obsługi i rozwoju tego terminala. Projekt zakłada głównie realizację prac w obszarze infrastruktury drogowej.

- W czwartek podpisujemy umowę, opiewająca na 250 mln złotych na przebudowę chełmskich dróg. Projekt dotyczy ulicy Zawadówka, ulicy Włodawskiej, ulicy Ceramicznej, ulicy Lubelskiej, ulicy Szpitalnej, ulicy Hrubieszowskiej, Alei Armii Krajowej, Alei Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, uzbrojenia terenów do strefy oraz przebudowy wiaduktu - informuje Jakub Banaszek prezydent Chełma.

Przebudowa infrastruktury dostępowej do terminala intermodalnego w Chełmie będzie największą inwestycją w historii miasta

Na jej realizację chełmski samorząd pozyskał 196 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Najniższa oferta złożona w przetargu wyniosła 250 mln złotych.

Projekt obejmuje m.in. przebudowę 9,3 kilometrów dróg wojewódzkich i 2,2 kilometra dróg powiatowych

Droga wojewódzka nr 812 ma zostać przebudowana w ramach przebiegu ulic Włodawskiej i Zawadówka. które znajdują się na szlaku komunikacyjnym łączącym przeszły terminal intermodalny z przejściami granicznymi w Dorohusku, Zosinie, Hrebennem, Sławatyczach. Oprócz remontu nawierzchni przewidywane jest powstanie dróg rowerowych, co wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu samochodów i rowerzystów, a zatem pośrednio także poprawę płynności. Na drodze wojewódzkiej nr 844 przewiduje się podniesienie parametrów technicznych na ulicy Hrubieszowskiej, alei Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego oraz alei Armii Krajowej wraz z budową wiaduktu. Drogi powiatowe w przebiegu ulic odpowiednio Ceramicznej, Szpitalnej i Lubelskiej.

Gdzie powstanie terminal intermodalny?

Terminal intermodalny ma powstać w rejonie stacji kolejowej Chełm Wschodni, przy ul. Wschodniej, w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej nr 7 i szerokotorowej linii kolejowej nr 63, drogi krajowej nr 12 oraz planowanego węzła w przebiegu drogi ekspresowej S12, która już powstaje w rejonie Chełma jako północna obwodnica miasta. Inwestycja realizowana będzie przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Jej rozpoczęcie uwarunkowane jest jednak zapewnieniem przez miasto odpowiedniej infrastruktury dostępowej. Wszystkie prace mają zostać zrealizowane w formule “projektuj i buduj”, a termin realizacji został określony na koniec 2025 roku.

Trwają bieżące remonty dróg w Chełmie

Prezydent Jakub Banaszek zapowiedział też, że samorząd dołoży środki na remont ulicy Piaskowej, Kossaka i Skłodowskiej. wkrótce podpisze umowę na remont ulicy Żabiej. Miasto ogłasza przetarg na przebudowę ulicy Wolwinów, Gajowej i Kosynierów oraz przetarg na przebudowę ulicy Piwnej, Łącznej, budowę parkingów przy Cmentarzu Komunalnym, za sklepem Gama przy Lubelskiej oraz przy ulicy Szkolnej. Rozszerzana jest też przebudowa osiedla Zachód o dwie dodatkowe ulice.

W kolejce czekają przetargi na ulice: Mościckiego, Litewska, Starościńska, Słowackiego, Grunwaldzka, Kilińskiego, Krańcowa, ulic odchodzących od Placu Łuczkowskiego. Gotowa jest dokumentacje posiadamy na przebudowę ulic: Ogrodowa/Metalowa, Przemysłowa/Fabryczna.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto