Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ZSEiT oraz muzealnicy w Chełmie uczcili pamięć Żydów, którzy zginęli podczas " marszu śmierci"

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
1 grudnia 1939 roku w Chełmie Niemcy dokonali pierwszej masowej zbrodni na Żydach w czasie II wojny światowej. Tego dnia około 2 000 mężczyzn zgromadzonych na placu Łuczkowskiego w Chełmie - na rozkaz dowódcy SS - zmuszono do marszu w kierunku Hrubieszowa. Był to początek zagłady chełmskiej społeczności żydowskiej.

W Hrubieszowie do "marszu śmierci" dołączono kolejną grupę mężczyzn narodowości żydowskiej. Do celu dotarło zaledwie kilkadziesiąt osób. Większość zginęła z głodu, wycieńczenia lub zamordowana przez nazistowskich oprawców eskortujących marsz.

W 81. rocznicę tego tragicznego wydarzenia w ramach realizacji projektu Szkoły Dialogu uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie wspólnie z Muzeum Ziemi Chełmskiej uczcili pamięć Żydów, którzy zginęli podczas "marszu śmierci". Uczennice kl. II S: Agnieszka Mazurek, Karolina Palińska i Oliwia Szymonik odczytały pod pamiątkową tablicą świadectwa Ocalonych: Lazara Kahana ze Stanów Zjednoczonych, Yakova Herza z Kanady i Bencjona Brukera z Izraela. Są one umieszczone w „Księdze pamięci Chełma”, przechowywanej w zbiorach Muzeum Ziemi Chełmskiej.

W ubiegłym roku, w rocznicę tych tragicznych wydarzeń na rogu pl. dra E. Łuczkowskiego i ul. Kopernika Organizacja Chełmian z Izraela odsłoniła pamiątkową tablicę i razem z przedstawicielami miasta Chełm przeszła w symbolicznym marszu upamiętniającym tę zbrodnię.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto