Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelscy milionerzy. W którym urzędzie skarbowym jest ich najwięcej?

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Karolina Misztal
W ciągu roku w województwie lubelskim przybyło dwóch milionerów. W zeznaniach podatkowych za 2020 rok, dochód powyżej miliona złotych zadeklarowało 1190 osób, za rok 2021 już 1355 osób, a za 2022 – 1357.

Dochód powyżej miliona złotych w województwie lubelskim za 2022 rok osiągnęło 1357 osób. W tej grupie aż 1215 podatników prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną 19-prcentowym podatkiem liniowym, składając PIT-36L. 28 milionerów skorzystało z rozliczenia PIT-36. Popularny PIT-37 wybrało 70 milionerów, którym udało się zarobić jako pracownik etatowy lub zleceniobiorca. PIT-38 złożyły 32 osoby, 9 podatników PIT-39, a 3 osoby PIT-36LS.

Gdzie jest najwięcej milionerów w województwie lubelskim?

Najwięcej milionerów jest w powiecie lubelskim i świdnickim. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie, który ma pod pieczą ten teren, obsługuje 232 milionerów. W porównaniu do rozliczeń za 2021 rok jest ich o 73 mniej. Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie w tym roku rozliczył 164 milionerów. 10 osób z dochodem powyżej miliona ubyło z wymienionej “skarbówki”. A w Trzecim Urzędzie Skarbowym w Lublinie podatek zostawiło 94 bogaczy (w porównaniu z 2022 r. jest ich mniej o 28 osób). Spora część naszych regionalnych milionerów zamieszkuje i rozlicza się w innych miastach i powiatach regionu: np. w Łukowie jest ich 159 (w poprzednim roku było tylko 95), w Białej Podlaskiej 112 (wzrost o 16 osób), a w Zamościu 85 (spadek o 10).

Jaki był największy dochód?

Milioner-rekordzista województwa lubelskiego rozliczył się za rok 2022 w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Lublinie. Wybrał on PIT-36L i osiągnął dochód 145 mln 673 tys. 202,2 zł. Inne “skarbówki” też mogą pochwalić się krezusami, choć nie tego kalibru.

Na przykład w pow. puławskim jest podatnik, który wykazał dochód w zeznaniu PIT-38 (są to przychody kapitałowe) w wysokości ponad 37 mln. W Białej Podlaskiej tamtejszy rekordzista miał dochód w wysokości prawie 34 mln (PIT-36L), w Trzecim Urzędzie Skarbowym w Lublinie ok. 21,3 mln, a w Zamościu 17,7 mln.

Największy podatek do zapłaty został wykazany w zeznaniu PIT-38 (dochody kapitałowe), które złożono w US w Puławach. Kwota do zapłaty wyniosła 7985472,29 zł.

- Niewątpliwie „Milionerzy” mogą w większym zakresie kreować nowe miejsca pracy. To przyczynia się do zmniejszenia bezrobocia, zwiększania zarobków lokalnej społeczności i poprawy warunków życia. Wysoka liczba milionerów może przyczynić się również do większych wpływów podatkowych województwa. Milionerzy często płacą wyższe podatki, zarówno od swojego dochodu, jak i od posiadanych nieruchomości czy innych aktywów. To z kolei może wspierać rozwój infrastruktury publicznej i usług dla mieszkańców. Należy jednak zauważyć, że wpływ liczby milionerów na województwo zależy od wielu czynników, takich jak, np. struktura gospodarcza regionu, dostępności kapitału inwestycyjnego, indywidualne skłonności inwestycyjne i tendencje w obszarze wydatkowania przez takie osoby. Wpływ może być zróżnicowany w zależności od konkretnych okoliczności i nastawienia „Milionerów” na wydatkowanie posiadanych środków finansowych, pomijając oczywiście wydatki, co do których czynienia są prawnie zobowiązani (podatki, danina solidarnościowa) - mówi Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelscy milionerzy. W którym urzędzie skarbowym jest ich najwięcej? - Kurier Lubelski

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto