Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krwiodawcy z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie pamiętają o poległych

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Uczniowie wraz  z poseł Anną Dobrowską - Banaszek uczcili również pamięć brutalnie pomordowanych przez Gestapo 3 i 4 lipca 1940 r. w Kumowej Dolinie przedstawicieli inteligencji ziemi chełmskiej i krasnostawskiej.
Uczniowie wraz z poseł Anną Dobrowską - Banaszek uczcili również pamięć brutalnie pomordowanych przez Gestapo 3 i 4 lipca 1940 r. w Kumowej Dolinie przedstawicieli inteligencji ziemi chełmskiej i krasnostawskiej. ZST Chełm
Uczniowie klas 4IP, 4EMt Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie pod opieką nauczyciela Mariusza Śliwy uporządkowali cmentarz jeńców wojennych przy Alei Przyjaźni w Chełmie.

Te działania młodzieży i honorowych dawców krwi ZST w Chełmie wynikają z przystąpienia do ogólnopolskiego programu „Nasza wspólna przeszłość - uczniowie adoptują zabytki”, organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Działania uczniów ZST w latach 2003/2004, po powierzeniu opieki nad nekropolią dziedzictwa narodowego usytuowaną w granicach miasta, zostały objęte honorowym patronatem prezydenta miasta Krzysztofa Grabczuka i znalazły uznanie w „Akcie adopcji”.

- Efektem wdrożenia programu dla uczniów było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, wypracowanie szacunku dla naszej przeszłości, kształtowanie postaw tolerancji dla innych narodowości, szczególnie ważne w obliczu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - podkreśla Mariusz Śliwa nauczyciel ZST w Chełmie.

W tym historycznym miejscu była również obecna poseł na Sejm RP Anna Dąbrowska – Banaszek. W miejscu pamięci narodowej, które zostało upamiętnione tablicą granitową ufundowaną przez samorząd miasta Chełm, uczniowie zapalili znicze oraz chwilą ciszy uczcili pamięć tysięcy jeńców pochowanych na tej chełmskiej nekropolii.. Do zebranych, zwróciła się pani poseł Anna Dąbrowska – Banaszek, przedstawiając historyczny zarys dziejów obozu jenieckiego.

Cmentarz przy ul. Okszowskiej kryje prochy 60 tysięcy pomordowanych i zmarłych jeńców, różnych narodowości, w tym głównie wziętych do niewoli żołnierzy Armii Czerwonej, ale także żołnierzy francuskich, angielskich, belgijskich, włoskich oraz polskich partyzantów, którzy byli więzieni przez hitlerowców w pobliskim Stalagu 319 A. Znajduje się tam 75 zbiorowych mogił jeńców wojennych.

W sprzątaniu nekropolii wzięli udział krwiodawcy: klasa 4IP - Martyna Stępień, Mikołaj Koziej, Kacper Jachymczak, Kacper Kieller, Mikołaj Krzywicki oraz klasa 4EMt - Eryk Toporowski, Sebastian Grądkowski, Piotr Gardziński.

Zebrani uczcili również pamięć brutalnie pomordowanych przez Gestapo 3 i 4 lipca 1940 r. w Kumowej Dolinie przedstawicieli inteligencji ziemi chełmskiej i krasnostawskiej

Podczas egzekucji 36 osób zamordowani zostali m.in. Tadeusz Tomaszewski - prezydent Chełma jego zastępca - Stefan Umiński oraz Wincenty Kociuba rolnik, polityk II Rzeczypospolitej, poseł na Sejm. W lipcu 2004 Prezydium Sejmu zdecydowało o uczczeniu pamięci parlamentarzystów II RP i w holu głównym gmachu sejmowego umieszczono jego nazwisko na marmurowej tablicy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto