Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Krasnystaw. Krynickie inspiracje już za nami. Najstarsze w Polsce mauzoleum w kształcie piramidy gotowe do zwiedzania

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Senator RP prof. Józef Zając, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, a także wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak – Powroźnik oraz inni uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą patrona Franciszka Żurka  w Krynicy.
Senator RP prof. Józef Zając, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, a także wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak – Powroźnik oraz inni uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą patrona Franciszka Żurka w Krynicy. BF
W Krynicy, niewielkiej miejscowości w gminie Krasnystaw, 28 października odbyło się symboliczne zakończenie rewitalizacji XVII-wiecznego mauzoleum w kształcie piramidy, natomiast w tamtejszym domu kultury miała miejsce sesja upamiętniająca jego patrona.

To właśnie w Krynicy znajduje się najstarsze w Polsce mauzoleum w kształcie piramidy, natomiast patronem miejscowego domu kultury jest uczestnik walk o niepodległość Franciszek Żurek.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się przy odrestaurowanym grobowcu Orzechowskich na Wzgórzu Ariańskim w Krynicy

Przez wiele lat stojąca w lesie wieża była niszczona przez wandali. Niedawno została odnowiona dzięki środkom unijnym. W ramach rewitalizacji uzupełniono ubytki w murze i położono tynki zewnętrzne, a także odtworzono posadzkę i pokrycie dachowe oraz wykonano wrota wejściowe i opaskę odwadniającą wokół obiektu. Inwestycja kosztowała ponad 300 tysięcy złotych, z czego ponad 60 procent stanowiły środki z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Resztę Gmina Krasnystaw wyłożyła z własnego budżetu.

Uczcili pamięć Franciszka Żurka patrona Wiejskiego Domu Kultury w Krynicy

Po wizycie na Wzgórzu Ariańskim uczestnicy spotkania złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej Franciszka Żurka, a następnie w Wiejskim Domu Kultury w Krynicy wysłuchali dwóch wykładów. W ramach sesji pod hasłem "Miejsca i ludzie" archeolog dr Konrad Grochecki z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie opowiadał o grobowcu Orzechowskich na Wzgórzu Ariańskim w kontekście kulturowym i historycznym. Natomiast regionalista, działacz społeczny i z zamiłowania historyk Lucjan Cimek wygłosi wykład zatytułowany "Franciszek Żurek - w drodze do armii generała Władysława Andersa.

Po obydwu wystąpieniach był czas na spotkanie integracyjne przy muzyce Kapeli "Cukrowniacy". Wśród gości był m.in. senator RP prof. Józef Zając oraz wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto