Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Niezwykła wystawa pokonkursowa prac twórczości skazanych - zobaczcie zdjęcia niepowtarzalnych prac

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Bardzo ciekawą wystawę pokonkursową, niepowtarzalnych prac twórczości skazanych, można obejrzeć do 30 czerwca w galerii "Nova" w Chełmskiej Bibliotece Publicznej. Wystawa zorganizowana została w ramach VIII Ogólnopolskiego Konkursu „Nowe życie starych przedmiotów”.

Izolacja więzienna to nie tylko miejsce odosobnienia, ale również miejsce odkrywania swoich zdolności, zainteresowań, swojego człowieczeństwa i godności. Wystawa pozwala zobaczyć, że czas spędzony w izolacji więziennej to nie tylko czas zmarnowany.

Zakład Karny w Chełmie od 2013 roku organizuje ogólnopolski konkurs na stworzenie czegoś nowego ze starego. W dobie ekologii oraz zwiększonej świadomości społeczeństwa na segregację śmieci oraz potrzeby recyklingu stało się inspiracją na stworzenie i kontynuację tego konkursu.

Do konkursu zgłoszone zostały 32 prace artystyczne nadesłane przez 28 osadzonych z różnych zakładów karnych w Polsce, spośród których jury wyłoniło te najciekawsze.

Przedmiotem konkursu są prace artystyczne osadzonych, których tematem jest inspiracja ekologiczna, w skrócie mówiąc spojrzenie na starocie „nowym okiem". Biorąc pod uwagę do kogo skierowany jest konkurs ma to wszechstronne zalety. Przede wszystkim uwrażliwiamy osadzonych na potrzebę segregacji śmieci oraz kreujemy pozytywne postawy ekologiczne – mówił mjr. Weremko dyrektor Zakładu Karnego w Chełmie, podczas otwarcia wystawy 18 czerwca w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.

Angażowanie się w twórczość więzienną jest korzystne z wielu względów. Niewątpliwie ważnym elementem pozytywnego wpływu innowacyjnego działania skazanych jest doskonalenie i popularyzacja twórczości więziennej. Służba Więzienna inicjuje oraz wspiera wszelkie innowacyjne oddziaływania służące podnoszeniu skuteczności w procesie readaptacji społecznej osadzonych.

Osadzeni włączając się w działania konkursowe rozwijają przy tym poczucie estetyki oraz wrażliwość na piękno. Wpływa to także pozytywnie na zagospodarowanie wolnego czasu konkursowiczom. Najważniejszym celem konkursu jest wypowiedzenie się osadzonego przez jego „ własny język", co staje się dla niego spełnieniem oraz podnosi jego samoocenę- podkreśla kpt. Łukasz Bielak rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Chełmie.

Więźniowie, którzy przystąpili do konkursu, mieli dość trudne zadanie, gdyż prace konkursowe, zgodnie z ideą upcycling’u nie mogły zawierać materiałów nowych, tylko z odzysku. Upcycling nierozerwalnie łączy się z recyclingiem i szeroką rozumianą ekologią. Takie właśnie prace więźniów prezentowane są na wystawie w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.

Nadesłane prace osadzonych zostaną przekazane na cele akcji charytatywnych.

Przedstawiamy wyniki ogólnopolskiego konkursu:

Pierwsze miejsce: ZK Rzeszów- Obraz patriotyczny wykonany ze starej ramy, deski i papieru z niszczarki.
Drugie miejsce: ZK Strzelin- Robot wielozadaniowy, zbudowany z materiałów deski, papieru z odzysku.
Trzecie miejsce: ZK Chełm- Kufer wykonany z tektury starych pudełek, oleju, kawałków gąbki, materiał ze starej koszulki.

Wyróżnienia przyznano:

ZK nr 1. Grudziądz- Więzienna Żyrafa- wykonana ze starej odzieży,
AŚ Koszalin**- Stary Zegar uszkodzony, wykonany ze starych gazet i ścinek po recyklingu,
ZK Rzeszów – Sowa technika Quillingu- wykonana z makulatury,
ZK Chełm- Samochód Ford wykonany ze starego pudełka po butach, korki po butelkach, ścinki krawieckie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto