Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Marszałek nie zgodził się na włączenie Medyków w struktury PWSZ

P J
W styczniu w Medycznym Studium Zawodowym w Chełmie zakończyło naukę 11 osób, które zasilą szeregi techników dentystycznych
W styczniu w Medycznym Studium Zawodowym w Chełmie zakończyło naukę 11 osób, które zasilą szeregi techników dentystycznych materiał MSZ w Chełmie
Propozycja włączenia Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie w struktury PWSZ i utworzenia na bazie tejże szkoły Instytutu Nauk Medycznych nie spotkała się z akceptacją Marszałka Województwa Lubelskiego. Tak wynika z pisma, które marszałek skierował do rektora, a które “Medyki” otrzymały do wiadomości.

Informacja o ewentualnym włączeniu szkoły w struktury uczelni wzbudziła duży niepokój zarówno wśród pracowników, jak też obecnych uczniów Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie, stąd też nauczyciele wystosowali w tej sprawie pismo do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie przedstawiając argumenty przemawiające za tym, by szkoła pozostała w takiej formie jak jest obecnie. Marszałek przeanalizował dokument i zdecydował, że „Medyki” nie zostaną wchłonięte przez PWSZ.

- Dokonano wnikliwej analizy pod kątem perspektyw rozwoju szkoły, wpływu rezygnacji Województwa Lubelskiego z prowadzenia tej placówki na przyszłość kształcenia w zawodach, jakie obecnie w swojej ofercie posiada MSZ w Chełmie, zainteresowania młodzieży kierunkami kształcenia zawodowego realizowanymi w szkole w kontekście oczekiwań rynku pracy oraz oddziaływania na środowisko lokalne, a także uwarunkowań prawnych przeprowadzenia tej operacji oraz ewentualnych kosztów, jakie Województwo Lubelskie poniosłoby z tego tytułu – czytamy w piśmie od marszałka.

W wyniku przeprowadzonej analizy wynika, że przynajmniej w perspektywie najbliższych lat nie ma zagrożenia dla funkcjonowania szkół tego typu w polskim ustroju szkolnym. Mimo przesunięcia kształcenia, w niektórych zawodach medycznych, na poziom uczelni wyższej (pielęgniarka, położna, technik fizjoterapii, dietetyk, ratownik medyczny) to na poziomie kształcenia policealnego pozostaje nadal 15 zawodów medycznych.

- Cieszymy się bardzo z decyzji podjętej przez Marszałka Województwa. Dołożymy wszelkich starań, aby nasza Szkoła cieszyła się jak dotychczas bardzo dobrą opinią. Oczywiście jesteśmy otwarci na dobrą współpracę z PWSZ w Chełmie - podkreśla Krystyna Szpak - Lipińska, dyrektor MSZ w Chełmie.

Rektor PWSZ prof. Józef Zając od początku twierdził, że nie będzie upierał się przy swojej decyzji i jeśli marszałek powie “nie” to ustosunkuje się do jego decyzji.

Corocznie Szkoła dokonuje rekrutacji do kształcenia w 9 zawodach, które odpowiadają zainteresowaniom młodzieży oraz zapotrzebowaniu lokalnego rynku pracy. Są na tyle atrakcyjne i poszukiwane na rynku pracy, że szkoła pomimo niżu demograficznego cieszy się dużym zainteresowaniem w środowisku lokalnym. Dlatego „włączenie” Studium w Chełmie w strukturę PWSZ w Chełmie w drodze jego likwidacji, w obecnej chwili jest niezasadne.

Jednocześnie marszałek poinformował, że istnieje możliwość ewentualnego wykorzystania pomieszczeń i pracowni chełmskich “Medyków” na potrzeby kształcenia studentów PWSZ w Chełmie w ramach powstającego Instytutu Nauk Medycznych. Jej charakter oraz zakres może być przedmiotem uzgodnień z dyrektorem MSZ w Chełmie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto