Chełm do rewitalizacji, zgłoś swój projekt

Justyna Pietrzyk
Justyna Pietrzyk
fot. Justyna Pietrzyk
Rusza nabór projektów do Lokalnego Programu Rewitalizacji. Od 12 do 22 listopada chełmianie będą mogli zgłaszać propozycję działań, które wpłyną na poprawę jakości życia na obszarze rewitalizacji. Inwestycje będą realizowane w najbliższych latach.

Rozpoczął się nabór projektów do Lokalnego Programu Rewitalizacji. Jakie warunki trzeba spełnić?

- Podstawowym warunkiem jest lokalizacja projektu na obszarze uznanym jako teren zdegradowany. Obszary rewitalizacji zostały szczegółowo określone w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Chełm na lata 2017-2023. Ponadto planowane przedsięwzięcia muszą rozwiązywać konkretne problemy w sferze: społecznej, gospodarczej, środowiskowej lub przestrzenno-funkcjonalnej - tłumaczy Katarzyna Fik z Departamentu Inwestycji i Rozwoju w chełmskim ratuszu.

Warto pamiętać, iż Lokalny Program Rewitalizacji nie ma określonego budżetu na realizację projektów. Jego wdrażanie odbywa się bowiem przy współudziale środków unijnych, programów zewnętrznych, partycypacji partnerów społecznych, czy też budżetu miasta.

Lokalny Program Rewitalizacji umożliwia ubieganie się o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowe 13 Infrastruktura społeczna, Działanie 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich. Dofinansowanie w tym obszarze mogą otrzymać tylko i wyłącznie przedsięwzięcia wpisane na podstawową listę projektów ujętych w programie.

Programem rewitalizacji objęte są osiedla - Śródmieście, Cementownia, Dyrekcja Dolna i Dyrekcja Górna. Obszar rewitalizacji w naszym mieście został zawężony do przedmiotowych dzielnic, ponieważ nie może on przekraczać 20 procent powierzchni miasta oraz być zamieszkany przez więcej niż 30 procent mieszkańców.

- W chwili obecnej nie jest planowane ponowne wyznaczanie obszaru interwencji, ponieważ właśnie na tych terenach występuje koncentracja zjawisk negatywnych – dodaje Fik.

Projekty zgłoszone przez mieszkańców w poprzednim naborze, które ujęto w LPR Miasta Chełm na lata 2017-2023, dotyczyły różnych obszarów życia społecznego. Były to m.in.:

- „Chcesz, możesz, potrafisz”, czyli projekt mający zahamować zjawisko dziedziczenia biedy i niekorzystnych postaw społecznych, wdrożony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie;
- „Senior cafe” na Osiedlu Cementowni, czyli przestrzeń dla wspólnych działań i integracji mieszkańców w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej;
- „Park Czytelnika”, projekt upowszechniający czytelnictwo realizowany przez Chełmską Bibliotekę Publiczną z dofinansowaniem m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
- „Rewaloryzacja obiektów Zespołu Katedralnego na Górze Chełmskiej” oraz „Remont kaplicy Świętego Mikołaja w Chełmie”, projekty chroniące zabytki i zwiększające dostępność zasobów dziedzictwa kulturalnego, a w przypadku oferty Muzeum Ziemi Chełmskiej także dostosowanie do potrzeb os. niepełnosprawnych;
- „Ogród zabaw”, czyli stworzenie obszaru bezpiecznej rekreacji dla dzieci, zgłoszony przez mieszkańców ulicy Mikołaja Kopernika w Chełmie;
- „Remont chodnika przy ulicy Fabrycznej”, który - jako projekt mniejszej wagi - znalazł się na liście uzupełniającej.

Mieszkańcy mogą zgłosić swój projekt, wypełniając formularz dostępny na stronie miasta lub w ratuszu. Wypełnione formularze należy przesłać drogą elektroniczną na adres: info@umchelm.pl lub dostarczyć osobiście do Biura Obsługi Interesantów w godzinach pracy urzędu.

Spotkania informacyjne związane z aktualizacją dokumentów LPR Miasta Chełm na lata 2017-2023, a także Strategicznych Inwestycji Terytorialnych Miasta Chełm (Strategiczny Plan Terytorialny – SPT) zaplanowano na 18 i 19 listopada. Podczas spotkań omówione zostaną m.in. warunki naboru projektów do LPR – formularz zgłaszania propozycji wraz z instrukcją jego prawidłowego wypełnienia oraz aktualizacja SPT, do której będzie można zgłosić sugestie.

Spotkania odbędą się w sali nr 1 UM Chełm przy ul. Lubelskiej 65, w następujących terminach:

- 18.11.2019 r. (poniedziałek):
godz. 16:00 – spotkanie poświęcone aktualizacji LPR,
godz. 17:00 – spotkanie poświęcone aktualizacji SPT;

- 19.11.2019 (wtorek):
godz. 13:00 – spotkanie poświęcone aktualizacji LPR,
godz. 14:00 – spotkanie poświęcone aktualizacji SPT.

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie