Branża TSL to szansa dla Chełmszczyzyny

Artykuł sponsorowany
Na mapie polskiego bezrobocia widać wyraźnie stagnację. Niewiele się zmienia - najbiedniejsze, północne i wschodnie podregiony mają od lat najwyższą stopę bezrobocia. Zgodnie ze statystykami Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie stopa bezrobocia wg stanu na dzień 30.09.2014 wynosiła dla Polski 11,5%, dla województwa lubelskiego 12,4%, dla powiatu chełmskiego 17,0% dla Miasta Chełm 16,1%. Ten stan utrzymuje się od wielu lat i wydawać się może, że nic już tego nie jest w stanie zmienić. A jednak…

Istnieje w Polsce branża, która nie tylko opiera się recesji, ale - wbrew spotykanym często narzekaniom na kryzys - ma się wyjątkowo dobrze. Działające w niej firmy cały czas się rozwijają, powstają też nowe. Chodzi o TSL – czyli branżę transportowo-spedycyjno-logistyczną. Według raportów ManspowerGroup najbardziej obiecująca prognoza wzrostu zatrudnienia dotyczy branży Transport/Logistyka/Komunikacja i aktualnie wynosi aż 15 % (najwięcej ze wszystkich branż).
Ze względu na przygraniczne położenie miasta Chełm i powiatu chełmskiego sektor spedycyjno – logistyczny ma strategiczne znaczenie dla dalszego rozwoju tego obszaru. Wskazuje na to wiele dokumentów, m.in. Lokalna Strategia Innowacji dla powiatu włodawskiego, krasnostawskiego, chełmskiego i Miasta Chełm 2014-2020 oraz Przedsięwzięcia o priorytetowym znaczeniu dla realizacji celów Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (z perspektywą do 2030 r.).
Aby wykorzystać ten potencjał władze miasta Chełm za Strategiczne Inwestycje Terytorialne uznali dwie inwestycje o charakterze logistyczno-transportowym. Pierwszą z nich jest utworzenie samochodowego centrum logistycznego, obiektu wyposażonego w infrastrukturę techniczną: magazyny uniwersalne, chłodnie i place pod składy celne. Drugą z planowanych inwestycji jest utworzenie kolejowego terminalu przeładunkowego. Wartość ogółem tych inwestycji wynosi ok 100 mln zł.
Powstałe w 2012 roku Stowarzyszenie Rozwoju Logistyki i Eksportu KRESY skupia ludzi, którzy będąc zawodowo związani z branżą TSL uważają, że ten sektor usług jest jedną z szans Chełmszczyzny na rozwój i skok cywilizacyjny. Jedną z metod na osiągniecie tego celu jest w naszym przekonaniu wykształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry, która zasili szeregi istniejących firm, jak i tych które będą powstawać w bliższej i dalszej perspektywie. Dlatego wspólnie z Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie otworzyliśmy studia podyplomowe „Logistyka i cło w zarządzaniu międzynarodowym obrotem towarowym”.
Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie na naszym rynku edukacyjnym ze względu na fakt, że udział w nim potwierdziło wiele autorytetów branży celnej i TSL. Warto wspomnieć, że patronat nad tym przedsięwzięciem objął prof. dr hab. Wiesław Czyżowicz, obecny Szef Rady Konsultacyjnej Służby Celnej, który również poprowadzi zajęcia dotyczące prawa celnego. Wśród wykładowców znaleźli się także prof. zw. dr hab. Artur Kuś, prof. Zbigniew Pastuszak oraz pracownicy organów celnych, teoretycy i praktycy biznesu, menadżerowie firm stosujących nowoczesne rozwiązania w zakresie logistyki i zarządzania.
My już od dawna wiemy, że szansą na rozwój naszego miasta i okolic jest branża logistyczna. Władze miasta też już to zrozumiały, o czym świadczą planowane inwestycje. Pora żeby i Państwo się to tym przekonali, czego Państwu życzę.

Jacek Korzeniewski
Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Logistyki i Eksportu KRESY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto