Znów ważą się losy Liceum Mundurowego w Dubience. Czy władzom uda się je zamknąć?

Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
Fot. Starostwo Powiatowe w Chełmie, zdjęcie z konferencji 02.09.2021
Udostępnij:
W tym roku przez kilka miesięcy Liceum Ogólnokształcące w Dubience zmagało się z problemami dotyczącymi zamknięcia placówki. Na przełomie sierpnia i września zażegnano spór dotyczący otwarcia I klasy, któremu przeciwstawiało się Starostwo Powiatowe w Chełmie. Problem dotyczył zbyt małej ilości chętnych uczniów oraz niepewnej przyszłości szkoły. Niestety, to nie koniec kłopotów szkoły.

Ostatecznie po protestach, w których udział wzięli w sierpniu tego roku m.in. Michał Kołodziejczak lider AGROunii na Lubelszczyźnie wraz z Piotrem Ikonowiczem, Społecznym Rzecznikiem Praw Obywatelskim oraz rodzicami zdecydowano o otwarciu nowej klasy. Ponadto przeprowadzona została kontrola z Kuratorium Oświaty, potwierdzająca brak naruszenia prawa w związku z otwarciem naboru przez Kazimierę Ciupę, dyrektor liceum. Wówczas starosta chełmski Piotr Deniszczuk zapewnił, że wszystkie roczniki, które rozpoczęły naukę w placówce, ukończą w LO w Dubience.

– Wieś Dubienka, to nie jest mała wioska. To tutaj skupiają się jak w soczewce problemy szeroko pojętej prowincji z całego kraju. To tu łamie się stereotyp, że o polską wieś się walczy - mówił podczas konferencji prasowej Michał Kołodziejczak, lider AGROunii.

6 grudnia na stronie Powiatu Chełmskiego pojawiła się informacja na temat XXX sesji Rady Powiatu, która ma odbyć się 10 grudnia o godzinie 11.00. Wraz z informacją, można dowiedzieć się o podpunktach porządku obrad, jednym z punktów jest podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Liceum Ogólnokształcącego w Dubience.

– Oficjalnie na ten temat nie posiadam żadnej wiedzy oraz nie dostałam żadnej informacji, że planowane jest wdrążanie zamknięcia naszej placówki – komentuje dyrektor szkoły, Kazimiera Ciupa.

Z naszych źródeł wynika, ze na sesji Rady Powiatu Chełmskiego ma zamiar zjawić się Rada Rodziców z LO w Dubience. Przypominamy, że rodzice interweniowali też w okresie wakacyjnym, co zakończyło się spotkaniem z wojewodą lubelskim, Lechem Sprawką oraz pomogło zażegnać konflikt.

– Na terenie powiatu, nasza placówka wygrała w Rankingu Szkół, który był prowadzonym przez Kurier Lubelski. Informowaliśmy o tym Kuratorium, nie dostaliśmy żadnej informacji zwrotnej. Uczniowie przychodzą do nas, bo chcą realizować sprawy związane z MON-em. To dla nich priorytet, są wyszkoleni, realizują projekty – dodaje Kazimiera Ciupa, której kadencja została przedłużona po 31 sierpnia, mimo zarzutów złamania prawa dotyczących otwarcia naboru do I klas.

– W tym momencie prosimy sobie przypomnieć sytuację gdy działania podjęte w sierpniu były niezgodne z prawem. Czekamy na decyzję starostwa i zgodnie z przysługującym nam prawem będziemy podejmować po przeanalizowaniu sytuacji. Jutro (10.12) będziemy się przysłuchiwać temu wydarzeniu – informuje Lubelski Kurator Oświaty, Teresa Misiuk.

W tegorocznym naborze do klas pierwszych wzięło udział kilkanaście osób, które oczywiście po długotrwałych staraniach rodziców i władz szkoły, zostały przyjęte. Niestety na ten moment zapowiada się, ze naboru w następnym roku nie będzie. W sprawie podjęcia uchwały likwidacji liceum mundurowego na jutrzejszym posiedzeniu, wypowiedział się starosta Chełmski, Piotr Deniszczuk.

– To są plany wygaszenia, co oznacza, że nie będzie naboru w przyszłym roku. Ciężko powiedzieć co będzie za rok, za dwa, jaka będzie sytuacja budżetowa i kiedy liceum zostanie zamknięte. Na tę chwilę głosujemy o stopniowe wygaszanie. Aby, miało się coś zmienić będziemy potrzebować drugiej uchwały Rady Powiatu.

Pierwotnym planem była współpraca gminy, starostwa i szkoły, aby spróbować zorganizować tę placówkę jako Zespół Szkół w Dubience. Na następne kroki dotyczące Liceum Ogólnokształcącego w Dubience musimy jeszcze poczekać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Znów ważą się losy Liceum Mundurowego w Dubience. Czy władzom uda się je zamknąć? - Kurier Lubelski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie