Chełmski Park Wodny może wyjść na plus. Będą płatne strefy parkingowe w Chełmie?

OPRAC.:
Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie Sp. z o.o
Udostępnij:
Chełmski Park Wodny otwarcie mówi o stratach, które przyniósł poprzedni rok. Zarząd jednak nie poddaje się i szuka sposobów na ograniczenie strat finansowych. Dlatego też władze Spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska udały się na wyjazd studyjny do Rzeszowa.

We wtorek 2 grudnia Prezes Artur Juszczak oraz Kamil Błaszczuk, odpowiadający za inwestycje i rozwój w Spółce Chełmski Park Wodny i Targowiska odwiedzili Rzeszów i Rzeszowską Szkołę Wyższą. Wyjazd miał swój cel w planach, które miałyby pomóc w wygenerowaniu oszczędności.

Wybraliśmy Rzeszów i tamtejszą WSPiA z uwagi na wyjątkową formę instalacji fotowoltaiki – tłumaczy prezes Artur Juszczak. - Jej wyjątkowość polega na tym, że panele fotowoltaiczne zostały ułożone na specjalnych konstrukcjach nad parkingiem. Wygląda to bardzo estetycznie, jest praktyczne, bo osłania samochody i przede wszystkim jest bardzo wydajne. Wystarcza do zasilenia dwóch budynków uczelni. Chcielibyśmy podobnie wykorzystać nasz parking – wyjaśnia.

Przeprowadzone zostały rozmowy z władzami Wyższej Szkoły Prawa i Administracji na temat instalacji fotowoltaicznej, a także z Dyrektorem Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów odnośnie funkcjonowanie targowisk. Inwestycja w rzeszowskiej WSPiA kosztowała niespełna 5 milionów złotych i została zrealizowana w 2014 roku ze środków europejskich.

Realizacja fotowoltaiki na dachu Chełmskiego Parku Wodnego wraz z wykorzystaniem powierzchni parkingu pozwoliłoby całkowicie pokryć zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną. To z kolei wygenerowałoby oszczędności w wysokości prawie miliona złotych rocznie. W 2020 roku strata Spółki wyniosła nieco ponad 1,2 miliona.

– Jesteśmy po wielu rozmowach z przedstawicielami różnych firm z branży fotowoltaicznej – mówi prezes Juszczak. - Wszelkie wyliczenia wskazują, że gdybyśmy zdecydowali się wykorzystać nasz dach i parking, moglibyśmy ograniczyć rachunki za prąd do 0. To wielka szansa dla naszej firmy. Przy udziale środków zewnętrznych inwestycja mogłaby zwrócić się w niespełna 2 lata. Czekamy na ostateczny kształt RPO Województwa lubelskiego i nową perspektywę środków unijnych. Czekamy na konkursy i będziemy ubiegać się o środki.

Na tym nie kończą się jednak plany wygenerowania zysku. Spółka chciałaby także wymienić pękające pokrycie dachowe na targowiskach na odpowiednio profilowane panele słoneczne i dostarczać prąd kupcom. Podczas spotkania z władzami rzeszowskich targowisk omówiono kwestie funkcjonowania w czasach pandemii, działania inwestycyjne i potencjalne źródła dalszego rozwoju.

Płatne strefy parkowania w Chełmie?

Rzeszowski zarządca targowisk jest jednocześnie administratorem tamtejszych stref płatnego parkowania. Miasto zakończyło niedawno potężną inwestycję w nowoczesny system obsługi stref parkowania i posiada jedne najnowocześniejszych rozwiązań w kraju. Tutejsze strefy są jednymi z najtańszych w Polsce, a mimo tego ich zarządca generuje ponad 6 milionów przychodu.

- Bardzo zaciekawiło nas tamtejsze rozwiązanie dotyczące funkcjonowania targowisk i stref płatnego parkowania w ramach jednej jednostki. Nie ukrywam, że gdyby nasze miasto zdecydowało się na wprowadzenie płatnych stref – to my jako spółka chcemy być gotowi do ewentualnej obsługi – informuje prezes Juszczak. - Takie rozwiązanie mogłoby nie tylko wyprowadzić Chełmski Park Wodny na tzw. „zero”, ale także uwolnić miasto od dotowania naszej działalności – podsumowuje Juszczak.

Gdyby spółce udało się zrealizować plany, Chełmski Park Wodny prawdopodobnie dołączyłby do nielicznego grona dochodowych parków wodnych w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie