Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożary nękają rolników podczas żniw. Jak ich uniknąć?

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Strażacy musieli tam interweniować, bo ogień szybko się rozprzestrzeniał
Strażacy musieli tam interweniować, bo ogień szybko się rozprzestrzeniał KM PSP w Zamościu
Żniwa to ważny, pracowity i trudny czas dla rolników. Wtedy także bardzo łatwo o pożary. W ubiegłym roku w tym okresie było ich - tylko w powiecie zamojskim: piętnaście. Dlatego gospodarze powinni zachować w tym czasie szczególną ostrożność. I przestrzegać kilku ważnych zasad.

Ubiegły rok był w powiecie zamojski naprawdę trudny pod tym względem. 6 sierpnia zapaliła się prasa do rolowania słomy w Horyszowie Polskim (gm. Sitno). Nie obyło się bez strat. Oszacowano je na 40 tys. zł.

W miejscowości Czołki (także gm. Sitno) zapalił się natomiast przedział silnikowy w kombajnie zbożowym. Na szczęście pożar się nie rozprzestrzenił, bo właściciel pojazdu miał gaśnice i je odpowiednio użył. Straty oszacowano jednak na ok. 15 tys. zł.

Przyczyny pożarów są różne

Płonęły także zboża ma pniu (czyli jeszcze na polach) i ścierniska. Stało się to w miejscowościach Stanisławka oraz Żuków w powiecie zamojskim. W sumie z dymem poszło tam ok. pół hektara upraw. Takich pożarów odnotowano w ub. roku podczas żniw kilkanaście. Strażacy w wielu przypadkach musieli interweniować.

- Przyczyny pożarów jak zwykle były różne, począwszy od nieumyślnych tj. niewłaściwa eksploatacja maszyn, zatarcie łożyska, niesprawne instalacje elektryczne, brak sprawnych gaśnic, a skończywszy na coraz rzadszym już wypalaniu słomy – wylicza mł. bryg. Marcin Żulewski z KM PSP w Zamościu.

Rozważne używanie otwartego ognia

Dlatego strażacy przypominają żniwiarzom o kilku najważniejszych zasadach bezpieczeństwa:

- To wykonywanie codziennych zabiegów konserwujących maszyn i urządzeń rolniczych (zatarte łożyska są bardzo częstą przyczyna pożarów kombajnów czy pras do słomy),

- Wyposażenie pojazdów rolniczych (ciągnik, kombajn) w sprawne gaśnice (zgodnie z przepisami gaśnice winne być poddawane przeglądom co najmniej raz do roku) - działania podjęte przy użyciu gaśnic w początkowej fazie pożaru ograniczają wysokość strat,

- Rozważne używanie ognia otwartego – palenie tytoniu jest dozwolone jedynie w miejscach pozbawionych materiałów palnych, natomiast bezwzględny zakaz palenia tytoniu obowiązuje przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów płodów rolnych oraz ich transporcie.

Strażacy apelują o rozwagę

Ponadto – jak przypominają strażacy - przy ustawianiu stert, stogów należy zachować: „dopuszczalną ich powierzchnię”, która nie może być większa niż 1000 kw, a kubatura nie może przekraczać 5000 m sześc. Minimalne odległości powinny być nie mniejszych niż 30 m od budynków wykonanych z materiałów palnych i 20 m od budynków niepalnych, a także nie mniej niż 30 m od przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia i dróg publicznych.

Warto też pamiętać, iż w stodołach zabronione jest garażowane pojazdów silnikowych, w których na stałe nie odłączono zasilania akumulatorowego i nie opróżniono zbiornika z paliwem.

- Apelujemy o rozwagę w okresie żniw, a szczególnie o zadbanie o odpowiedni stan techniczny maszyn i urządzeń, ich zabezpieczenie w sprawną gaśnicę, a także przestrzeganie zakazu wypalania słomy jak również zakazu palenia tytoniu przy obsłudze maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych i ich transportu – dodaje mł. bryg. Marcin Żulewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pożary nękają rolników podczas żniw. Jak ich uniknąć? - Zamość Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto