Leśniowice. Dbają o dostępność usług dla wszystkich mieszkańców

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Gmina Leśniowice pozyskała prawie 96 tys. złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na poprawę dostępności usług świadczonych przez urząd i jednostki organizacyjne gminy.

- Jest to czwarte dofinansowanie pozyskane za pośrednictwem PFRON w przeciągu ostatnich dwóch lat. Każdorazowo wartość poszczególnych projektów jest finansowana ze środków zewnętrznych w 100 proc. Warto podkreślić, że wniosek złożony przez naszą gminę został bardzo wysoko oceniony i zajął 5. miejsce na liście rankingowej wśród 567 gmin z całej Polski, które otrzymały dofinansowanie w ramach tzw. „małego grantu” w programie „Dostępny samorząd – granty” – mówi Joanna Jabłońska wójt Gminy Leśniowice.

Dzięki finansowaniu zewnętrznemu w budynkach: Urzędu Gminy Leśniowice, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Leśniowicach i Dziennego Domu Senior+ „Słowikowo” w Teresinie zamontowano tablice z planami tyflograficznymi rozkładu pomieszczeń oraz tabliczki informacyjne, które oprócz opisu literowego i piktogramów, mają opisy w języku Braille’a. Oznakowane zostały krawędzie pierwszego, a także ostatniego stopnia schodów, jedna z toalet w urzędzie jest dostosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wsparcie z PFRON pozwoliło również na zakup krzesła ewakuacyjnego i maty ewakuacyjnej, zapewniających bezpieczną i skuteczną ewakuację osób z niepełnosprawnością.

Ponadto w ramach poprawy dostępności cyfrowej strony internetowe UG i GOPS zostały przystosowane do wymogów WCAG 2.1, poziom AA, z kolei w ramach poprawy dostępności informacyjno-komunikacyjnej gmina kupiła przenośny system pętli indukcyjnej do zastosowań indywidualnych, przenośną lupę elektroniczną z funkcją zamiany tekstu na mowę syntetyczną oraz zleciła tłumaczenia na język migowy, wraz z napisami, informacji o działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Leśniowicach i Dziennego Domu Senior+ "Słowikowo" w Teresinie.

- Wykluczenie osób z niepełnosprawnością to duży problem w naszym społeczeństwie. Jako gmina staramy się robić wszystko, aby nasi interesanci nie odczuwali żadnych dyskomfortów podczas wizyty w urzędzie czy naszych placówkach – przekonuje Joanna Jabłońska. – Mam nadzieję, że osoby ze szczególnymi potrzebami będą usatysfakcjonowane dogodnościami jakie dla nich przygotowaliśmy.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie