Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o podłogę drewnianą? Niezawodne sposoby na drewniany parkiet bez rys

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Podłogi drewniane są nie tylko piękne i trwałe, ale także wymagają starannej pielęgnacji, aby zachować swoją estetykę i funkcjonalność na długie lata. Właściwa pielęgnacja nie tylko utrzyma jej doskonały wygląd, ale także ochroni przed uszkodzeniami i zapewni dłuższą żywotność. Podpowiadamy, jak zadbać o drewnianą podłogę.

Spis treści

Jak często konserwować podłogę drewnianą?

Pielęgnacja podłogi drewnianej przypomina dbanie o panele z małym wyjątkiem. Prawdziwe drewno dość łatwo uszkodzić. Wystarczy chwila nieuwagi, by na gładkiej desce pojawiło się nieestetyczne wgłębienie. Możemy wzmocnić strukturę drewna, pamiętając o regularnej konserwacji podłogi. Parkieciarze zalecają, aby przeprowadzać ją minimum raz w roku, a najlepiej dwa razy i to za pomocą specjalnych środków przeznaczonych do konkretnego rodzaju podłogi. Inaczej bowiem dba się o podłogę olejowaną, a inaczej o lakierowaną.

mycie podłogi w salonie
Unikaj przesuwania ostrych przedmiotów po powierzchni podłogi, aby uniknąć zarysowań i uszkodzeń warstwy lakieru. 123RF/enanichizhenova

Jak dbać o podłogę drewnianą? Podłoga olejowana a lakierowana

Zanim przystąpimy do właściwej pielęgnacji, podłogę dokładnie zamiatamy z kurzu i piasku. Te małe drobinki brudu tworzą na podłodze mikrozarysowania, w które wnika brud. Dlatego tak ważne jest, aby podłogę codziennie odkurzać miotłą z miękkim włosiem, zwłaszcza zimą, kiedy na podeszwach butów wnosimy sól i piasek do mieszkania. Podłogę olejowaną zabezpieczamy specjalnym środkiem. Nie polecamy stosowania domowych specyfików, bowiem w przypadku podłóg z drewna łatwo o uszkodzenia i to nieodwracalne. Podłogi olejowane zabezpiecza się środkami zawierającymi sole nieorganiczne oraz detergenty anionowe i niejonowe. Ważne, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Każdy kto ma w domu parkiet olejowany, wie, że wymaga on pielęgnacji przy użyciu profesjonalnych olejów. Dzięki nim nawet zniszczone deski odzyskują dawny blask. Preparat powinien zawierać naturalne roślinne oleje i woski, np. olej słonecznikowy, wosk karnauba i kandelila. Olej w puszce jest gotowy do użycia, nie trzeba go niczym rozcieńczać. Wystarczy, że nałożymy go na suchą szmatkę i wypolerujemy podłogę. Z kolei lakier jest bardzo trwałym wykończeniem drewnianych podłóg, ale przy tym mało odporny na zarysowania. W zależności od stopnia zużycia, drewniana podłoga lakierowana może wymagać odświeżenia warstwy lakieru co kilka lat. W przypadku podłóg lakierowanych również musimy pamiętać korzystaniu ze specjalnych środków pielęgnacyjnych. Zaleca się, aby przynajmniej raz w tygodniu umyć ją specjalnym koncentratem, który wzmocni lakier i usunie niewielkie zarysowania.

Jak myć podłogę drewnianą? Ostrożnie z wodą

Drewniane podłogi, podobnie jak panele, nie lubią wilgoci. Odradzamy zatem mycie ich mopem sznurkowym. Dlaczego? Ten rodzaj mopa, nawet pod odciśnięciu, często zostawia ślady wody, co w przypadku drewna może skutkować „spuchnięciem” desek. Dlatego dużo lepiej sprawdzi się mop płaski, który dobrze wodę i łatwo go odcisnąć.

– Drewnianej powierzchni nie powinno się czyścić na mokro, ociekającym wodą mopem. Najlepiej użyć wilgotnego płaskiego mopa nasączonego specjalnym środkiem do pielęgnacji podłóg drewnianych. W zależności od rodzaju wykończenia musimy pamiętać, że podłogi lakierowane myjemy środkiem przeznaczonym do tego rodzaju powierzchni, natomiast podłogi olejowane czy woskowane – specjalnym mydłem do podłóg olejowanych – mówi ekspert serwisu Parkiety24 cytowany w artykule Jak pielęgnować drewniane podłogi, parkiety i panele laminowane

Pamiętaj, że drewno reaguje na zmiany wilgotności, co może prowadzić do niewielkiego, ale jednak kurczenia się lub rozszerzenia desek podłogowych. Utrzymuj zatem odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, korzystając z nawilżaczy powietrza lub osuszaczy, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Jak dodatkowo zabezpieczyć podłogę drewnianą?

Co jakiś czas, w zależności od eksploatacji podłogi, zdecyduj się na renowację drewnianej podłogi. Obejmuje to odświeżenie warstwy lakieru lub oleju. Przy bardziej zaawansowanych uszkodzeniach, takich jak głębokie zadrapania czy wgniecenia, może być konieczne przeszlifowanie i ponowne pokrycie powierzchni. Aby uniknąć zadrapań, umieszczaj filce pod nóżki mebli, szczególnie tych, które są przesuwane. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać stan filców i wymieniać je, gdy zaczną się zużywać.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak dbać o podłogę drewnianą? Niezawodne sposoby na drewniany parkiet bez rys - RegioDom.pl

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto