Spis treści
- Śnieg, sople i lód – kto ma obowiązek usuwania ich z dachu i elewacji?
- Odśnieżanie chodnika przed budynkiem – kto za to odpowiada? Co grozi za zaniedbanie?
- Kto jest odpowiedzialny za rany i szkody od spadających sopli, śniegu, lodu?
- Pieszy upadł zimą na śliskim chodniku przy budynku. Kto odpowiada za obrażenia?
- Ubezpieczenie OC – kiedy pomoże, a kiedy nie?
- Zimowe szkody? Pora wezwać policję
Śnieg, sople i lód – kto ma obowiązek usuwania ich z dachu i elewacji?
Jak co roku zima przynosi zagrożenia związane z śniegiem i lodem na budynkach. Żeby zapobiegać zagrożeniu, na właścicieli i zarządców nieruchomości nałożono obowiązek odśnieżania dachu i elementów elewacji. Jak wskazuje art. 61 pkt 2 prawa budowlanego, to właściciel lub zarządca odpowiada za zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu, jeśli oddziałują na niego czynniki takie jak m.in. intensywne opady atmosferyczne.
– Nie wolno (...) dopuszczać do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i należy zapewnić właściwe i odpowiednio częste odśnieżanie dachu oraz elementów elewacji budynku – przypomina Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. – Konieczne jest usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych, przebiegających bezpośrednio przy budynku.
Odśnieżanie chodnika przed budynkiem – kto za to odpowiada? Co grozi za zaniedbanie?
Obowiązek odśnieżania chodnika wzdłuż nieruchomości spoczywa na właścicielu budynku. Wynika on z art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, który podaje, że obowiązkiem właściciela jest: