Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Chełm. Uroczystości w 160. rocznicę bitwy pod Depułtyczami. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz, JS
Przed pomnikiem Powstańców Styczniowych w Depułtyczach pojawiła się grupa rekonstrukcyjna w strojach powstańców styczniowych.
Przed pomnikiem Powstańców Styczniowych w Depułtyczach pojawiła się grupa rekonstrukcyjna w strojach powstańców styczniowych. Juliusz Stachira
Spotkanie historyczne poświęcone 160.rocznicy bitwy pod Depułtyczami odbyło się 15 sierpnia w świetlicy w Starych Depułtyczach, gm Chełm.

Przed południem w kościele w Nowych Depułtyczach mieszkańcy uczestniczyli we mszy świętej. Tuż po mszy delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Powstańców Styczniowych. Następnie w świetlicy w Starych Depułtyczach miało miejsce spotkanie historyczne poświęcone bitwie pod Depułtyczami, był też obóz powstańczy, oraz pogadanki przy ognisku.

Bitwa pod Depułtyczami była jedną z bardziej zaciętych bitew Powstania Styczniowego, największą w Ziemi Chełmskiej i co najważniejsze zakoczyłą się zwycięstwem

5 sierpnia 1863 roku w okolicy Depułtycz koło Chełma doszło do bitwy powstańców z Rosjanami. Tego dnia rano do Chełma weszły wojska powstańcze. Oddziały Kajetana Ćwieka – Cieszkowskiego i Władysława Eminowicza przybyły ze Stawu, a Józef Władysław Rucki ze swoim wojskiem ze Święcicy. Po zajęciu miasta powstańcy otrzymali wiadomość o zbliżaniu się od strony Krasnegostawu, Uściługa, Włodawy i Dubienki znacznych sił rosyjskich. Powstańcy wyruszyli w kierunku Depułtycz, bo tam spodziewali się najszybciej wroga, który miał z Krasnegostawu najbliżej do Chełma. Za Pokrówką, około godziny 10.30 natknęli się na Rosjan. Doszło do bitwy która trwała od do 16,00. Polacy wyparli Rosjan w stronę Depułtycz i zmusili do wycofania się do Wierzchowin.

W bitwie poległo 33 żołnierzy rosyjskich i 11 powstańców. Według aktu zgonu nr 52 z 5 sierpnia 1863 w bitwie poległo 12 powstańców i pochowani zostali oni na cmentarzu parafialnym w Chełmie przy ulicy Lwowskiej. Leżą tam również powstańcy polegli w innych potyczkach wokół Chełma. W miejscu pochówku, obok kaplicy Bielskich stoi obecnie betonowy krzyż z napisem 1863. W Depułtyczach Nowych, obok kościoła stoi pomnik przypominający o bitwie i bohaterskich powstańcach.

Niedługo cieszyli się powstańcy tym wspaniałym zwycięstwem. Po bitwie udali się w kierunku Fajsławic. Tam połączyli się z wojskami polskimi którymi dowodził gen. Hejdenreich – Kruk.24 sierpnia doszło do bitwy z wojskami rosyjskimi. Rosjan było 2500 ,Polaków 1200 piechoty i 150 jazdy. Był to prawdziwy pogrom powstańców. Poległo 200, 170 zostało rannych, a 634 dostało się do niewoli.

Zobacz w naszej galerii zdjęcia ze tego historycznego spotkania.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto