Chełmskie spółki mają się lepiej, ale do wyjścia na prostą niektórym jeszcze sporo brakuje

Justyna Pietrzyk
Justyna Pietrzyk
Najlepszy wynik finansowy za III kw. 2019 r. odnotowała Spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 893,4 tys. zł.
Najlepszy wynik finansowy za III kw. 2019 r. odnotowała Spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 893,4 tys. zł. fot. Justyna Pietrzyk
Prezesi spółek miejskich podsumowali miniony rok. Jak się okazuje, nie jest już tak źle jak było. CLA pierwszy raz od wielu lat zaczęło przynosić zyski, czego nie można powiedzieć m.in. o Parku Wodnym, który wciąż generuje tylko straty.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej powstaje z kolan, za trzeci kwartał 2019 roku odnotowało najlepszy wynik finansowy. Spółka osiągnęła prawie 900 tys. zł zysku, w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku wynik poprawił się o nieco ponad 600 tys. zł. Duży wpływ miało włączenie w struktury MPGK dobrze prosperującej spółki Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, cz też redukcja rozbudowanych świadczeń pieniężnych. Obecnie spółka terminowo reguluje wszystkie swoje zobowiązania, ale i tak boryka się z kredytami, za które należność w tym roku wynosi ponad 3,5 mln zł.

Aż pół mln zł zysku doczekały się wreszcie Chełmie Linie Autobusowe. Dobra kondycja spółki zaowocuje powiększeniem floty autobusów.

- W najbliższym czasie Urząd Miasta Chełm ma ogłosić przetarg na dostawę trzech sztuk autobusów dla komunikacji miejskiej o długości do 9,5 m (krótszych niż obecnie używane), co pozwoli z jednej strony na częściowe odnowienie taboru, a z drugiej strony na ograniczenie kosztów funkcjonowania na liniach o mniejszym obłożeniu pasażerów lub w godzinach poza szczytem komunikacyjnym – tłumaczy Damian Zieliński z chełmskiego magistratu. - Oprócz zakupu trzech nowych pojazdów koniecznym wydaję się wymiana już wyeksploatowanych autobusów na młodsze i w lepszym stanie technicznym – zakup używanych na rynku wtórnym. W bieżącym roku spółka planuje zakup 3-4 takich pojazdów.

Kolejnych udanym rokiem może się pochwalić Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Spółka zamknęła ubiegły rok zyskiem w wysokości 100 tys. zł. W marcu TBS rozpoczął budowę ósmego wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Synów Pułku.

Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych wciąż generuje straty, ale już nie tak duże jak poprzednich latach, bowiem w porównaniu do 2018 roku strata zmniejszyła się o blisko 600 tys. zł. Obecnie spółka objęta jest postępowaniem sanacyjnym, czeka ją wdrożenie planu naprawczego, który musi wcześniej zostać zatwierdzony przez sąd.
Mimo zmniejszającej się straty wciąż trudna jest sytuacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych.

- Brak wystarczających środków finansowych spowodował, że w ostatnich miesiącach ubiegłego roku spółka nie była w stanie terminowo regulować wszystkich swoich zobowiązań. Obecnie MPRD jest na etapie przygotowania wniosku o postępowanie układowe – dodaje Zieliński.

Ponad milionową stratę odnotował Chełmski Park Wodny. Spółka wciąż się boryka z małą liczbą klientów. Gdy budowano obiekt, zakładano, że codziennie aquapark odwiedzi 1200 – 1500 osób. Rzeczywistość okazała się jednak inna, bo z aktualnych obliczeń wynika, że średnie dzienne obłożenie to 670 klientów.

- Trudna sytuacja ekonomiczna jest spowodowana wysokimi stałymi kosztami eksploatacyjnymi funkcjonowania obiektu oraz niewystarczającą liczbą klientów. Stałe koszty eksploatacji to m.in. opłaty za wodę, energię, koszty pracownicze, koszty chemii basenowej oraz przeglądy serwisowe. Przy tak dużym obiekcie zminimalizowanie przedstawionych kosztów jest trudne, a wręcz mało prawdopodobne do zrealizowania – podkreśla Zieliński. - Z pewnością obiekt ten jest potrzebny mieszkańcom Chełma, głównie ze względu na umożliwianie dzieciom, młodzieży oraz osobom starszym spędzanie czasu w sposób aktywny. Spółka szacuje, że w wyniku podejmowanych inicjatyw promocyjnych zainteresowanie Chełmskim Parkiem Wodnym wzrośnie.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tylko jak CLA ma się dobrze to dlaczego kierowca zarabia poniżej płacy minimalnej. Kasjerka w Biedronce więcej zarobi. Czyżby jej zawód był bardziej odpowiedzialny.

Dodaj ogłoszenie