Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Spółki miejskie w złym stanie. Co dalej z PUM i MPEC?

Redakcja
fot. Justyna Pietrzyk
Zadłużone spółki miejskie szukają sposobu na wyjście z opresji. Prezes PUM złożyła wniosek o postępowanie sanacyjne. Jeśli to nie pomoże, pozostaje ogłoszenie upadłości spółki.

Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych ma ponad 7 mln zł długu. Chełmski magistrat nie ma pieniędzy na dofinansowanie spółki, dlatego też prezes PUM – Katarzyna Hapońska-Gajewska oraz prezydent miasta - Jakub Banaszek podjęli decyzję o złożeniu wniosku o postępowanie sanacyjne. Ta opcja daje szansę na wdrożenie planu naprawczego i możliwość negocjacji z wierzycielami.

- Sytuacja jest bardzo trudna z uwagi na wieloletnie zaniedbania i ogromne wierzytelności spółki – mówi Banaszek.- Panaceum na jej funkcjonowanie nie jest branie kolejnych kredytów i sztuczne podtrzymywanie ale przeprowadzenie odpowiedzialnego procesu restrukturyzacji.

PUM ma zobowiązanie m.in. wobec innych spółek miejskich, wspólnot mieszkaniowych, dostawców oraz urzędu miasta. Pensje pracowników wypłacane są z opóźnieniem.

- Sytuacja jest trudna – podkreśla prezes PUM. – Coraz bardziej widoczne są problemy terminowego regulowania zobowiązań. Każdy proces reorganizacji powinien być przeprowadzany w sposób akceptowalny społecznie mając na względzie też rynek pracy, i zaangażowanie. Na pewno podczas procesu sanacyjnego będą te aspekty rozważane. Czekają nas trudne decyzje, ale będziemy się starali podejmować je z zachowaniem tej strony społecznej.

Władze Chełma rozważają sprzedaż udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Z uwagi na standardy emisyjne, które nakładają unijne dyrektywy, ciepłownia musi przejść kosztowną modernizację. Wprowadzenie rozwiązań niskoemisyjnych, które miasto powinno wprowadzić do 2023 roku będzie kosztowało około 90 mln zł. To dwa razy tyle ile warta jest miejska spółka. Jeśli ciepłownia nie przejdzie modernizacji to jej funkcjonowanie po 2020 roku będzie niemożliwe.

- Duże kłopoty finansowe, brak odpowiedniej modernizacji na przestrzeni ostatnich lat i konieczność inwestycji powodują, że musimy zastanowić się nad przyszłością spółki. Przygotujemy szczegółowe parametry ewentualnego postępowania przetargowego na sprzedaż przedsiębiorstwa. Te parametry to zabezpieczenia pracowników i zapewnienie mieszkańcom energii cieplnej oraz konieczność przeprowadzenia potrzebnych inwestycji - tłumaczy prezydent miasta.

Postępowanie przetargowe zostanie ogłoszone dopiero wtedy, gdy rada miasta wyrazi zgodę na sprzedaż udziałów. Ich kupnem zainteresowana jest już największa spółka Skarbu Państwa Polska Grupa Energetyczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto