Chełm. Kondycja spółek miejskich ulega systematycznej poprawie

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
MPGK Chełm
Z raportu na temat sytuacji spółek miejskich w Chełmie wynika, że dzięki zainicjowanym działaniom naprawczym ich kondycja ulega systematycznej poprawie. W najlepszej sytuacji jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej , natomiast największe straty w 2019 poniosło Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej na plusie

W 2019 r. Spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 1 060,8 tys. zł. W porównaniu do 2018 r. wynik uległ poprawie o 1 513,3 tys. zł.

Udało się 2019 rok zakończyć na plusie, co jest niewątpliwym sukcesem. Od początku roku 2019 w Spółce wdrożono szereg inicjatyw, które znacząco wpłynęły na poprawę wyniku finansowego przedsiębiorstwa. Zmieniony został m.in. regulamin organizacyjny, wdrożona została reorganizację struktury funkcjonalnej. Zredukowaliśmy rozbudowane świadczenia pieniężne, w szczególności odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe mówi Marcin Czarnecki prezes Zarządu MPGK Sp. z o. o. w Chełmie.
Zmieniona strategia operacyjna w Spółce przyczyniła się do rozszerzenia zakresu świadczonych usług. Przełożyło się to na zawarcie atrakcyjnych umów kilkuletnich, m.in. w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów na terenie miasta oraz gminy Chełm.

Podjęte działania w kierunku odbudowania płynności finansowej i poprawy kondycji Przedsiębiorstwa zaowocowały tym, że MPGK terminowo reguluje wszystkie swoje zobowiązania. Ponadto, w 2019 roku na zadania inwestycyjne przeznaczone zostały środki w wysokości około 3,7 mln złotych - podkreśla prezes Marcin Czarnecki.

Duże znaczenie dla sytuacji Spółki miało połączenie z Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami Sp. z o.o., co doprowadziło do powstania jednego silnego podmiotu w zakresie kompleksowego gospodarowania odpadami na terenie Chełma.

W najbliższym czasie przed Spółką stoi ogromne wyzwanie związane ze sprzedażą maksymalnie 25% udziałów w spółce.

Umowa będzie miała charakter inwestycyjny, a realizacja całego przedsięwzięcia stanowić będzie formę swoistego dokapitalizowania MPGK. Uzyskane środki finansowe zostaną przeznaczone na wkład własny do realizacji inwestycji z funduszy unijnych. Miasto zbywa udziały czasowo, co oznacza, że na każdym etapie będzie miało możliwość ich wykupu i na przestrzeni kolejnych lat ponownie stanie się 100% właścicielem przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych zamknęło ubiegły rok zyskiem

Rok 2019 Spółka, która w przeszłości notowała bardzo duże straty, zamknęła zyskiem netto w wysokości 1 027,07 tys. złotych. W porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r. wynik uległ poprawie o ponad trzy miliony złotych. Było to spowodowane zarówno wzrostem przychodów z podstawowej działalności operacyjnej Spółki, jak i spadkiem kosztów działalności operacyjnej i kosztów finansowych.

W październiku 2019 roku Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku otworzył postępowanie sanacyjne Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych. Od tego momentu Spółka na bieżąco reguluje wszystkie zobowiązania wynikające z prowadzonej działalności. W II półroczu 2019 r. w sposób systematyczny były podejmowane i wdrażane działania mające na celu naprawę funkcjonowania Spółki oraz poprawę sytuacji finansowej.

Chełmskie Linie Autobusowe uległy pozytywnej przemianie

Sytuacja Chełmskich Linii Autobusowych w 2019 roku uległa zasadniczej, pozytywnej zmianie. Spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 536 050,27 zł.

W porównaniu do roku 2018 r. wynik uległ poprawie o ponad 2,19 mln zł. Warto podkreślić, że Spółka pierwszy raz od 2007 r. uzyskała dodatni wynik finansowy - informuje Jakub Banaszek prezydent Chełma.

Było to możliwe dzięki podjęciu szeregu działań w zakresie: zmiany struktury organizacyjnej spółki czy wypowiedzeniu niekorzystnego i nierentownego dla miasta, zawartego przez poprzednie władze spółki, porozumienia z ościennymi gminami Chełm oraz Kamień. Na jego mocy CLA realizowało kursy komunikacyjne m.in. do Okszowa i Srebrzyszcza, pokrywając ich cały koszt. Po raz pierwszy wprowadzono również wakacyjny rozkład jazdy, co umożliwiło ograniczenie kosztów w okresie obniżonej frekwencji pasażerów.

Dodatkowo dzięki znacznej poprawie wyniku finansowego udało się uniknąć upadłości Spółki, spłacić wszystkie zobowiązania wymagalne, spłacić znaczącą cześć zobowiązań bieżących, a także wygospodarować środki na podwyżki dla najmniej zarabiających pracowników.

Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rośnie w siłę

Rok 2019 Spółka zamknęła zyskiem netto w wysokości 96 696,81 złotych - o 10,21% wyższym niż w roku 2018.

Ten wynik jest dużym osiągnięciem Spółki, ponieważ jej podstawowa działalność, czyli wynajem lokali mieszkalnych, nie jest nastawiona na osiąganie zysku. Środki na wypracowany wynik pochodzą z przychodów, jakie Spółka osiągnęła z dodatkowej działalności gospodarczej, zgodnej z zakresem jej działania - podkreśla Jakub Banaszek prezydent Chełma.

Kondycja finansowa spółki jest dobra i systematycznie się poprawia. Wszystkie zobowiązania (w tym zaciągnięte kredyty inwestycyjne) są spłacane terminowo. Spółka nie posiada zaległości podatkowych, w wypłacie wynagrodzeń ani żadnych innych mogących mieć wpływ na sytuację finansową.

W marcu 2019 roku spółka rozpoczęła budowę kolejnego (już ósmego) wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Synów Pułku w Chełmie. Zadanie było realizowane zgodnie z założonym planem. W maju 2020 r. budynek zostanie przekazany do użytku Najemcom.

Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych poniosło stratę
Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych sp. z o.o. w Chełmie za 2019 rok odnotowało stratę w wysokości 902 tys. zł. W stosunku do roku poprzedniego strata zmniejszyła się jednako 13,08%.

Na koniec 2019 roku zobowiązania Spółki były mniejsze o 21,23 % w stosunku do roku 2018. W efekcie wdrożonego planu naprawczego i działań Zarządu spółce udało się zmniejszyć koszty stałe swojej działalności o 350.630,47 zł, w porównaniu do roku ubiegłego.

Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie w trudnej sytuacji

2019 rok Spółka zakończyła stratą netto w wysokości 1 985 644,44 zł.

Spółka znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej, która jest spowodowana wysokimi stałymi kosztami eksploatacyjnymi funkcjonowania obiektu oraz niewystarczającą liczbą klientów. Stałe koszty eksploatacji to m.in.: opłaty za wodę, energię, koszty pracownicze, koszty chemii basenowej oraz przeglądy serwisowe. W 2019 roku średnie dzienne obłożenie to ok. 670 klientów. Planując budowę obiektu zakładano bardzo optymistyczne, wysoką dzienną frekwencję na poziomie ok. 1200-1500 klientów.

W 2019 roku zainicjowano szereg działań promocyjnych zmierzających do wzrostu liczby klientów odwiedzających Park Wodny. Wprowadzono szereg promocji dedykowanym wybranym grupom docelowym, a także, wprowadzona została Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny. Wcześniej obowiązywała tylko Chełmska Karta Dużej Rodziny, co znacząco zawężało liczbę klientów. Honorowana jest również Ogólnopolska Karta Seniora.
Ponadto, znaczący wpływ na wzrost liczby klientów Chełmskiego Parku Wodnego miały działania prowadzone w strefie premium obiektu – Saunarium.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z największą stratą za 2019 rok

Wynik finansowy MPEC Spółka z o.o. w Chełmie za 2019 rok zamyka się stratą netto w wysokości 2 578 tys. zł, która jest niższa o ok. 4 mln w porównaniu do roku ubiegłego Strata wynika m.in. z najniższej w ostatnich latach sprzedaży jednostek naturalnych ciepła oraz wyższych niż w obowiązującej taryfie cen uprawnień do emisji CO2.
W 2019 roku zmniejszenie kosztów w porównaniu do roku poprzedniego Spółka MPEC odnotowała m.in. w cenach węgla (w wyniku zmian w umowach), a także w obniżaniu strat cieplnych. Spółka od 26 lutego 2019 roku nie udzielała darowizn, a reklama ograniczona została do minimum. Spadek nastąpił również w przypadku kosztów osobowych, kosztów zużycia opału, materiałów i energii.

MPEC dotknęły problemy będące skutkiem braku wcześniejszych inwestycji, które dostosowałyby przedsiębiorstwo do restrykcyjnej polityki europejskiej, zakładającej ograniczenie korzystania z węgla. Normy te nakładają na ciepłownie m.in. obowiązek wykupu praw do emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Spółka musi zostać dostosowana do unijnych wymogów, w przeciwnym razie de facto nie będzie mogła funkcjonować.

Koszty takich modernizacji to od 46 do 80/90 milionów złotych, co przekracza możliwości finansowe zarówno Spółki jak i miasta. W związku z zaistniałą sytuacją, 19 września 2019 r. chełmscy radni podjęli decyzję o wyrażeniu zgody na zbycie udziałów w Spółce, w trybie negocjacji z zaproszeniem do składania ofert – informuje prezydent Jakub Banaszek.

Nabywca zostanie wyłoniony przez powołany do tego celu zespół negocjacyjny.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie