Chełm. Jest już projekt nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych

Jolanta Masiewicz
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie opracowała już wstępną koncepcję architektoniczną i całości inwestycji nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych.

- Chcemy pochwalić się pierwszym zrealizowanym etapem w zakresie prac nad naszą nową inwestycją , siedzibą Instytutu Nauk Medycznych - powiedział prof. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie, podczas wtorkowej konferencji prasowej. - W tym roku rozpoczęliśmy jedną z najpoważniejszych inwestycji, która wkrótce powinna się przeistoczyć w proces przygotowania dokumentacji technicznej oraz rozpoczęcia samych prac budowlanych . Jest to inwestycja, która ma stworzyć warunki do rozwoju kształcenia w zakresie nauk medycznych w Chełmie. Nowy instytut będzie początkiem zabudowy terenu , który przez długi czas był niewykorzystany – chodzi o teren między ulicami: Batorego i Wiejską . Po kilku miesiącach stworzyliśmy pierwszą koncepcję nowego , nowoczesnego budynku którego wizualizacje prezentujemy dzisiaj.

Wspólna praca biura architektonicznego oraz zespołu uczelnianego PWSZ zaowocowała przyjęciem i zatwierdzeniem koncepcji architektonicznej, która jest podstawą do przygotowania programu funkcjonalno- użytkowego i kosztorysu inwestycji - niezbędnych do ogłoszenia przetargu.

- Nie ukrywam, że jesteśmy dumni z tego iż udało nam się w dość krótkim czasie opracować ciekawą koncepcję nowoczesnego budynku, który jednocześnie zagwarantuje komfortowe warunki dla rozwoju kierunków nauk medycznych oraz budynku. W końcu też nowe oblicze uzyska teren, który przez długi czas stał pusty, co niestety było związane z brakiem właściwego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan ten realnie dopiero 2 lata temu został opracowany i przyjęty- podkreślił rektor Arkadiusz Tofil.

Budynek Instytut Nauk Medycznych to jeden z elementów zagospodarowania górki przy ul. Batorego, która miałaby się zamienić w medyczne miasteczko PWSZ.

- Mówmy o inwestycji której wartość sięga 35, 5 mln. złotych. Obecnie mamy zaakceptowaną koncepcję budynku, która pozwala nam z kolei na opracowanie programu funkcjonalno - użytkowego oraz kosztorysu inwestorskiego, niezbędnych do ogłoszenia przetargu – podkreślił Jacek Kosiński kanclerz PWSZ, Jacek Kosiński.- Przetarg planujemy ogłosić w tym roku . Jest to budynek trzykondygnacyjny, z jedną kondygnacją podziemną , o łącznej powierzchni prawie 6 tys. mkw. W części podziemnej znajdą się parkingi oraz część techniczna obiektu, dwie pozostałe kondygnacje zajmą pomieszczenia administracyjne, biurowe oraz dydaktyczne. W tym roku rozpoczniemy przygotowanie gruntu do wejścia na teren przez wykonawcę. – dodaje Jacek Kosiński.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, na budowę nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych, otrzymała 28,5 mln zł - to największa dotacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tym roku. Instytut powinien zacząć działać w Chełmie w 2022 roku.

Starania o ten teren pod budowę uczelni rozpoczął pierwszy rektor PWSZ w Chełmie prof. dr hab. Józef Zając.

- Wraz z początkiem powstania naszej uczelni, staraliśmy się pozyskać teren pod budowę siedziby uczelni. Uczelnia mieściła się wtedy w kilku pokojach wynajętych w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.

Kiedy Urząd Miasta zaczął wywiązywać się ze swoich obietnic doszło do spotkania z ówczesnym wiceprezydentem Zygmuntem Gadzińskim, który dotrzymał słowa , postarał się o to aby przygotować całą dokumentację i właściwie to on zaproponował nam teren przy ul. Batorego jako teren pod rozwój uczelni. Oczywiście ten teren przejęliśmy własnościowo, ale przez długi okres niemożliwe było wykorzystanie tego terenu , ponieważ nie było planu zagospodarowania przestrzennego . Były zarzuty, że trzymamy ten teren i nic nie robimy. Praktycznie zaczęliśmy od chwili kiedy został opracowany plan zagospodarowania tego terenu – a więc dwa lata temu i wyniki tego już widać. To piękny teren, ale w naszych planach jest to teren dla jednego instytutu. Oczywiście mamy większe plany . Przede wszystkim biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku zatrudnieniowym i preferencje którymi kierują się kandydaci na studia, chcemy rozwijać Instytut Nauk Medycznych . W przyszłości będziemy chcieli stworzyć możliwość kształcenia na kierunku lekarskim. – mówi prof. dr hab. Józef Zając , prorektor ds. Rozwoju PWSZ w Chełmie.

Obecnie Instytut Nauk Medycznych kształci pielęgniarki na studiach pierwszego stopnia, od października przyszłego roku będą to już studia II stopnia, a więc magisterskie.

Stale wzrasta zapotrzebowanie na takich pracowników zarówno ze strony szpitali, jak i pozostałych instytucji medycznych. Absolwenci kierunków związanych z naukami medycznymi to grupa osób, która jest bardzo ceniona i w obecnej chwili niezwykle potrzebna na rynku pracy.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie