W Chełmie za cztery lata powstanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Centrum postanie w budynkach znajdujących się za zabytkową wieżą ciśnień przy ul. Hrubieszowskiej 102 w Chełmie.
Centrum postanie w budynkach znajdujących się za zabytkową wieżą ciśnień przy ul. Hrubieszowskiej 102 w Chełmie. Wikipedia Polska
Podczas ostatniej sesji chełmscy radni jednogłośnie podjęli decyzję o utworzeniu samorządowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nowa instytucja powstanie na na terenie kompleksu dawnych carskich budynków przy ul. Hrubieszowskiej 102 w Chełmie.

To kolejny krok związany z realizacją tego przedsięwzięcia w Chełmie. W listopadzie 2022 roku, po uprzednim wsparciu finansowym w formie dotacji z rezerwy prezesa Rady Ministrów, chełmski samorząd nabył kompleks dawnych carskich budynków przy ul. Hrubieszowskiej 102.

- Tam planowane jest utworzenie Centrum. To miejsce położone w zalesionym terenie, w lokalizacji która automatycznie powoduje u odwiedzających refleksję i zadumę - informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

Dokument dotyczący utworzenia obu obiektów - Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Instytut Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - podpisany został w 2020 r., podczas uroczystości upamiętniających tzw. krwawą niedzielę. Jest to wspólna inicjatywa parlamentarzystów partii rządzącej oraz samorządowców.

Miasto Chełm, w ramach całego projektu, zobowiązało się do przygotowania koncepcji oraz dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Pozostała część inwestycji ma zostać zrealizowana przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacja przedsięwzięcia powinna nastąpić w ciągu pięciu lat od nabycia przez chełmski samorząd nieruchomości przy ul. Hrubieszowskiej 102, czyli w 2027 roku.

Utworzenie tego typu jednostki w Chełmie jest naturalne ze względu na położenie, historię, a także wielokulturową tożsamość miasta. Chełm jest swoistą bramą na wschód, świadkiem wielu historii – również tych tragicznych.

- W naszym mieście od wielu lat, m.in. dzięki lokalnym stowarzyszeniom, kultywowana jest pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Wreszcie – w Chełmie wciąż żyją świadkowie rzezi, który wielokrotnie podnosili kwestię upamiętnienia nie tylko ofiar, ale także ludzi, którzy nieśli poszkodowanym pomoc - podkreśla Damian Zieliński.

Celem działalności Centrum będzie nie tylko przedstawienie historii, ale również inicjowanie działań, które doprowadzą do faktycznego pojednania w zakresie tematu Wołynia i dalszego wzmacniania polsko-ukraińskiego partnerstwa.

- Prezydent Jakub Banaszek przy każdej okazji podkreśla również, że funkcjonowanie Centrum powinno być realizowane we współpracy ze stroną ukraińską - dodaje Damian Zieliński.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie