Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Andrzej Wawryniuk z Chełma, laureatem ogólnopolskiej nagrody naukowej

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Prof. Andrzej Wawryniuk ( drugi z prawej) zaszczytne wyróżnienie odebrał 15 września w  Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.  fot.
Prof. Andrzej Wawryniuk ( drugi z prawej) zaszczytne wyróżnienie odebrał 15 września w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. fot. nadesłane
Podczas XVI Forum Historyków Wojskowości, które odbyło się 15 września w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego wyróżnionych zostało czterech uczonych-historyków z całej Polski. Był wśród nich chełmski naukowiec, prof. Andrzej Wawryniuk, którego Zarząd Główny Stowarzyszenia Historyków Wojskowości nagrodził specjalnym dyplomem za monografię Droga do Chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki, wydanej w 2021 roku przy udziale PWSZ (obecnie: Państwowa Akademia Nauk Stosowanych) w Chełmie.

Wyróżnienie wręczył prezes Stowarzyszenia Historyków Wojskowości, prof. Tadeusz Panecki, a gratulowali wyróżnienia m.in. prof. Łukasz Niesiołowski-Spano, dziekan Wydziału Historycznego UW, dr Janusz Gmitruk, dyrektor Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie oraz prof. Jacek Purchla, prezes Towarzystwa Miłośników Historii oraz wiceprezes Rady Europa Nostra.

- Jest to dla mnie i mojego dzieła już trzecie wyróżnienie. Wcześniej publikacja ta została nagrodzona dyplomem przez Ministra Edukacji i Nauki oraz medalem przez Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie – mówi prof. Andrzej Wawryniuk. - Uzyskane wyróżnienie jest zarówno dla mnie, jak i środowiska, w którym funkcjonuję na co dzień, wyjątkowym wydarzeniem. Przyznała je bowiem istotna w świecie naukowym instytucja ogólnopolska, skupiająca wybitnych znawców tematyki wojskowości, jaką jest Stowarzyszenie – dodaje.

Ważne było także to, iż uroczystość odbyła się w obecności wielu uznanych naukowców, autorów publikacji o zasięgu europejskim i międzynarodowym, nadto w jednej z najlepszych polskich uczelni – Uniwersytecie Warszawskim.

Warto dodać, iż szeroki rezonans wśród obecnych na uroczystości gości z całej Polski wywołały inne publikacje laureata, poświęcone m.in. granicy wschodniej Rzeczypospolitej oraz jej wysiłkowi zbrojnemu w okresie uzyskania Niepodległości.

Doceniając to wyróżnienie mamy nadzieję, iż nie jest ono ostatnim, i jeszcze nie raz zarówno laureat, jak i inni chełmscy naukowcy, będą cieszyli się z podobnych sukcesów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto