Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Port lotniczy w Depułtyczach Królewskich już otwarty

Jolanta Masiewicz
Otwarcie Akademickiego Portu Lotniczego
Otwarcie Akademickiego Portu Lotniczego Jolanta Masiewicz
W Depułtyczach Królewskich, gm. Chełm, w sobotę oficjalnie oddano do użytku obiekty Akademickiego Portu Lotniczego należące do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Dokonano również wmurowania aktu erekcyjnego pod Centrum Studiów Inżynierskich - CSI. Oficjalnie przekazano także do użytku obiekty Akademickiego Centrum Współpracy Transgranicznej w Depułtyczach Nowych.

Lotnisko w Depułtyczach zostało we wrześniu 2008 roku wpisane przez ULC do ewidencji lądowisk cywilnych z numerem 43. To pierwsze na Lubelszczyźnie lądowisko do celów cywilnych. Nowymi obiektami na lotnisku w Depułtyczach Królewskich jest hangar, wieża kontroli lotów oraz stacja paliw.

Uczelnia ma do dyspozycji cztery dzierżawione samoloty i trzy własne - w tym Cesnę 172 najnowszy nabytek wart półtora miliona złotych. Jest to jeden z etapów największej inwestycji w historii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Tuż obok lotniska powstaje Centrum Studiów Inżynierskich. W sobotę wmurowano akt erekcyjny pod jego budowę.

Gaudeamus w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie (zdjęcia)

Dzięki odpowiednim certyfikatom, PWSZ uzyskała możliwość samodzielnego kształcenia teoretycznego i praktycznego pilotów Już w tym roku większość szkoleń młodzi piloci odbywali na lotnisku pod Chełmem. Obecnie uczą się latać na samolotach dwusilnikowych, gdyż wymagają one betonowego pasa startowego, którego w Depułtyczach jeszcze nie ma. Uczelniane lądowisko może stać się atrakcyjne nie tylko dla studentów kierunków lotniczych w chełmskiej PWSZ, ale także dla prywatnych odbiorców, służb ratownictwa medycznego, straży pożarnej czy granicznej.

Budowa lotniczego kompleksu w Depułtyczach Królewskich będzie kosztować ponad 140 milionów złotych - 55 milionów uczelnia otrzyma z Unii Europejskiej. Pozostałą kwotę wyłożą chełmska uczelnia i rząd. Cała inwestycja ma być gotowa za ponad dwa lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto