MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na granicy zatrzymano 20 ton ukraińskich malin. Wykryto w nich obecność plastiku

OPRAC.:
Julia Zdunek
Julia Zdunek
Pixabay
"Partia 20 ton mrożonych malin importowanych z Ukrainy została zatrzymana na granicy w związku ze stwierdzeniem elementów plastiku - poinformował PAP Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (WIJHARS) w Lublinie."

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wydała 9 lutego negatywną decyzję wobec 20 ton mrożonych malin z Ukrainy, które miały przekroczyć granicę naszego kraju.

- WIJHARS w Lublinie wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu towaru na teren Polski i przekazał dokumentację do właściwego Urzędu Celnego, który podejmuje decyzje co do dalszego postępowania. W związku z tym zatrzymana partia maliny mrożonej nie wjechała na teren Polski. Towar został zatrzymany na granicy – poinformowała inspekcja.

Powodem wydania zakazu była wykryta obecność plastiku.

- W próbkach laboratoryjnych zostały stwierdzone elementy tworzywa sztucznego potocznie zwanego plastikiem o barwie zielonej o różnych wymiarach od 2mm x 2mm do ok. 4,5mm x 0,7mm. Tworzywa sztuczne mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka – podano.

- W ostatnim czasie WIJHARS w Lublinie wydawał podobne decyzje zakazujące wprowadzenia do obrotu artykułów rolno spożywczych, w których była zakwestionowana obecność owoców zapleśniałych i zepsutych – poinformowano.

Inna sprawa z dn. 14 lutego, dotyczyła zakazu wprowadzenia do obrotu importowanego z Ukrainy koncentratu pomidorowego 36 % o masie ponad 19 ton. Po przebadaniu pobranej próbki stwierdzono zaniżoną kwasowość o 0,7%.

Podobnie oddział inspekcji w Rzeszowie (woj. podkarpackie) zakazał importu 44 ton nasion lnu z Ukrainy, "ze względu na obecność martwych szkodników”.

- Decyzją wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego, służby i inspekcje odpowiadające za badania produktów oraz kontrole na granicy z Ukrainą pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju - poinformowano w komunikacie prasowym.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, towary nie otrzymują zgody na wprowadzenie do obrotu, a następnie transport jest kierowany do utylizacji lub zawracany do kraju, z którego przyjechał.

- Kontrole mają na celu w szczególności weryfikację i wyeliminowanie praktyk prowadzących do zafałszowań, powodujących naruszenie przepisów jakości handlowej ze względu na niezgodne z prawdą dane w zakresie pochodzenia, klasy lub składu – napisano.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z 15 września 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych, Polska wprowadziła bezterminowy zakaz przywozu do naszego kraju m.in. niektórych rodzajów zbóż, nasion oleistych czy śrut.

(PAP)/ pin/ skr/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na granicy zatrzymano 20 ton ukraińskich malin. Wykryto w nich obecność plastiku - Kurier Lubelski

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto