Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Pawłów: Wicepremier Piechociński wspiera budowę

JM
Wicepremier Rady Ministrów Janusz Piechociński podkreślił swoje wsparcie dla budowy kopalni węgla w Pawłowie. By podkreślić swoje uznanie przesłał senatorowi Józefowi Zającowi oficjalne pismo.
Wicepremier Rady Ministrów Janusz Piechociński podkreślił swoje wsparcie dla budowy kopalni węgla w Pawłowie. By podkreślić swoje uznanie przesłał senatorowi Józefowi Zającowi oficjalne pismo. naszemiasto/Archiwum
Wicepremier Rady Ministrów Janusz Piechociński podkreślił swoje wsparcie dla budowy kopalni węgla w Pawłowie. By podkreślić swoje uznanie przesłał senatorowi Józefowi Zającowi oficjalne pismo.

Ponadto premier podkreślił, że budowa kopalni w Pawłowie, z własną elektrownią i dużym zbiornikiem wodnym Krasnystaw - Oleśniki, zapoczątkuje powstanie dużego Zagłębia Chełmskiego. Jest to bez wątpienia szansa na zahamowanie procesu degradacji gospodarczej regionu, powstanie nowych miejsc pracy i związany z tym rozwój szkolnictwa przygotowującego specjalistów w zawodach górniczych.

Wicepremier oficjalnie zapewnił również o poparciu Ministerstwa Gospodarki dla planów Kompanii Węglowej S.A. związanych z budową pierwszej kopalni tej największej górniczej spółki, zlokalizowanej poza Śląskiem. Ministerstwo Gospodarki, dołoży także wszelkich starań aby inwestycja została objęta współfinansowaniem w ramach rządowego programu Inwestycje Polskie. Środki na Program będą pochodzić z „prywatyzacyjnego potencjału nadwyżkowego”, czyli wartości akcji Skarbu Państwa ponad założoną wysokość przychodów z prywatyzacji. Działania dotyczące realizacji inwestycji w Pawłowie z ramienia Ministerstwa Gospodarki wspierał będzie dyrektor Departamentu Górnictwa – Maciej Kaliski.

W październiku 2012 r. Kompania otrzymała koncesję resortu środowiska na rozpoznanie tego złoża. Według wstępnych szacunków do zagospodarowania może tam być ok. 185 mln ton węgla. Koncesję wydano na pięć lat. Obejmuje ona złoże położone w gminach: Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze w woj. lubelskim.

Odwierty badawcze, kosztem 7,9 mln zł, wykona Śląskie Towarzystwo Wiertnicze Dalbis. Wszystko wskazuje na to, że rozpoczną się już w kwietniu tego roku. Będzie to osiem odwiertów o głębokości od 820 do 965 metrów, o łącznej długości ponad 7 kilometrów. Wyniki wierceń dadzą podstawy opracowania dokładnego profilu geologicznego złoża. Wstępnie szacuje się, że wybieg ściany wydobywczej w nowej kopalni może mieć 3 km. Za około dwa lata Kompania chce dysponować pełną dokumentacją geologiczną, która stanowić będzie podstawę do utworzenia projektów zagospodarowania złoża i wystąpienia o koncesję na eksploatację.

Powierzchnia rejonu Pawłów liczy około 70 km kw. Szacunkowa wielkość tzw. bilansowych zasobów węgla w tym rejonie to ok. 840 mln ton, z czego ok. 185 mln ton to zasoby operatywne, czyli możliwe do opłacalnej eksploatacji. Założenia inwestycyjne, dotychczasowe kontakty oraz współpraca środowiska lokalnego z przedsiębiorcami, pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość, że za kilka lat Zagłębie Chełmskie stanie się faktem.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto