Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądały uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chełmie? Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wykletych rozpoczęły się w Chełmie już w sobotę koncertem "Niezłomni" w Chełmskim Domu Kultury. W poniedziałek, 1 marca, odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz i mieszkańców.

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 1 marca przez Sejm RP. To upamiętnienie wydarzeń z 1 marca 1951 r., kiedy to władze komunistyczne dokonały egzekucji przywódców ostatniego, IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Na Chełmszczyźnie po rozwiązaniu struktur Armii Krajowej przez kilka lat po wojnie działały między innymi Inspektorat Rejonowy Chełm Zrzeszenia WiN, ze zbrojnym oddziałem pod dowództwem Henryka Lewczuka ps. Młot, a także oddziały Narodowych Sił Zbrojnych.

Msza święta i oficjalne uroczystości ku czci żołnierzy wyklętych

W poniedziałek, 1 marca, w bazylice Narodzenia NMP w Chełmie odprawiono mszę świętą w intencji żołnierzy wyklętych. Po nabożeństwie delegacje złożyły wieńce i wiązanki przy tablicy upamiętniającej więźniów politycznych pomordowanych przez NKWD i UB przy ul. Reformackiej 27A oraz pod pomnikiem Armii Krajowej w Parku Miejskim.

W upamiętnieniu ofiar komunistycznych represji uczestniczyli przedstawiciele organizacji zrzeszających kombatantów, przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, jednostek oświaty, kultury i zdrowia. Dzień wcześniej wieniec pod pomnikiem AK w Parku Miejskim złożył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Koncert w Chełmskim Domu Kultury

Koncertem w Chełmskim Domu Kultury rozpoczęto w sobotę obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chełmie. Był to koncert pieśni i piosenek patriotycznych oraz partyzanckich, a także współczesnych utworów dedykowanych żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego.

Widowisku przygotowanemu przez Chełmski Dom Kultury towarzyszyły dwie prelekcje: Żołnierze Wyklęci na Ziemi Chełmskiej – Jerzego Masłowskiego oraz Rozbicie PUBP we Włodawie 22 X 1946 r. – Grzegorza Makusa.

Wystawy

W siedzibie dawnego Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Reformackiej Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie udostępniło zwiedzającym wystawę „Chełmska bezpieka i jej ofiary”. Pod poniższym linkiem można obejrzeć film pod takim samym tytułem przygotowany przez Muzeum Ziemi Chełmskiej.
https://www.facebook.com/495694504501575/videos/198911352021565

W pozostałe dni ekspozycję będzie można oglądać po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Ponadto dzięki uprzejmości Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie w przestrzeni publicznej udostępniono dwie wystawy przedstawiające sylwetki niezłomnych kobiet Lubelszczyzny oraz Danuty Siedzikówny ps. "Inka"

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto