Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Wiceminister zdrowia pod gradem pytań chełmian – Zdjęcia

Justyna Pietrzyk
Dlaczego w Polsce nie ma leków na bazie konopi indyjskich, dlaczego są takie długie kolejki do specjalistów i dlaczego tylko lekarz rodzinny może przepisać leki z listy 75 + - na te i na inne pytania chełmian odpowiadał w poniedziałek wiceminister zdrowia – Krzysztof Łanda.

W poniedziałek, 24 października w Chełmskiej Bibliotece Publicznej wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda spotkał się z mieszkańcami miasta. Polityk przyjechał do Chełma na zaproszenie poseł Beaty Mazurek. Sala nie była wypełniona, a większość przybyłych mieszkańców to byli seniorzy, którzy chętnie zadawali pytania. To właśnie Łanda odpowiadał za przygotowanie ustawy 75 +.

Według wiceministra jednym z podstawowych zadań będzie poprawa infrastruktury zdrowotnej. - Pieniędzy na poprawę infrastruktury jest dosyć dużo. W całym projekcie, który się nazywa „mapa potrzeb zdrowotnych”, czyli na opiekę zdrowotną z Unii Europejskiej jest 12 mld. Te pieniądze mogą zrobić dużo dobrego w naszym systemie, ale mogą nam też zaszkodzić, jeśli będą źle wydane – powiedział Łanda.

Pytań do wiceministra było tak wiele, że nie wszyscy zdążyli je zadać. Pytano m.in. o listę refundowanych leków, dlaczego tylko lekarz rodzinny może je przepisać, dlaczego są takie długie kolejki do specjalistów, czy będą zlikwidowane skierowania do okulistów.

– Jestem chora na Parkinsona. Leki, które przepisuje mi lekarz nie pomagają. Jest jeden lek, który mi pomógł – olej z konopi indyjskich, spróbowałam go, bo raz mi ktoś odstąpił, nie mogę go jednak dostać bo jestem w Polsce. Co ja mam teraz zrobić? – Pytała jedna z chełmianek.

Łanda stwierdził, że Ministerstwo Zdrowia ma plan krótkoterminowy, średniookresowy i długookresowy. - Krótkoterminowy został już zrealizowany, żaden z wcześniejszych ministrów zdrowia nie zrefundował suszu konopi indyjskich. W imieniu ministra Radziwiłła podpisuję wnioski refundacyjne w ramach importu docelowego, ale ze wskazaniem – padaczka lekooporna. Dlaczego padaczka lekooporna? Bo mamy dowody naukowe, że w padaczce tej może to mieć znaczenie i może pomagać pacjentom – odpowiedział wiceminister.

Plan średniookresowy, który rząd mógłby zrealizować ma polegać na zastąpieniu sprowadzanego suszu - polskim suszem. Jeśli pacjentów takich będzie dużo to taką uprawę można by rozpocząć w naszym kraju, jeśli nie, import byłby bardziej opłacalny.

- Plan długookresowy jest taki, że chcielibyśmy namówić polski przemysł farmaceutyczny, by produkował leki, które będą u nas produkowane, które będą zawierać wyciąg z konopi, i które można by eksportować – dodaje Łanda.

Według wiceministra dlatego lekarz rodzinny jest uprawniony do przepisywania leków bezpłatnych, bo on wie najlepiej jakie leki przyjmuje dany pacjent. Leki te mógłby przepisać każdy lekarz, gdyby w Polsce istniał rejestr usług medycznych – elektroniczna recepta. Łanda stwierdził też, że przyjrzy się skierowaniom do okulisty, które wprowadził minister Arłukowicz.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chełm. Wiceminister zdrowia pod gradem pytań chełmian – Zdjęcia - Chełm Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto