Chełm. Powstała Rada ds. budowy Hospicjum Stacjonarnego

Redakcja
Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. Ks. Kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, planuje budowę hospicjum stacjonarnego w Nowinach. Zarząd stowarzyszenia powołał radę do spraw budowy, która będzie organem doradczym na poszczególnych etapach realizacji inwestycji.

Rozpoczęły się przygotowania do budowy hospicjum stacjonarnego w Nowinach pod Chełmem. Nowo powstała rada, składa się z członków honorowych i zwyczajnych i będzie jednolitym grenium doradczym dla zarządu hospicjum. Radę tworzą przedstawiciele duchowieństwa, polityki, medycyny, mediów oraz przedsiębiorcy i adwokaci. Honorowo pracom rady zgodził się przewodniczyć arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, którego w radzie reprezentuje ks. kan. Andrzej Sternik dziekan dekanatu Chełm Wschód. Podczas pierwszego spotkania wybrany został Przewodniczący Rady w osobie Zbigniewa Bajko.

Hospicjum będzie kompleksem składającym się z Domu Hospicyjnego, Domu Opieki Długoterminowej oraz Domu Opieki Wyręczającej. Inwestycja będzie usytuowana na 2,5 hektarowej działce w Nowinach pod Chełmem, którą hospicjum bezpłatnie otrzymało od starostwa powiatowego w Chełmie.

- Chcemy, aby ten obiekt, był pomnikiem wdzięczności całego społeczeństwa regionu chełmskiego, za dar naszego św. Jana Pawła II w przypadające w przyszłym roku stulecie jego urodzin - mówi prezes.

Planowane obiekty, będą służyły nie tylko osobom z chorobami nowotworowymi, lecz i starszym oraz niepełnosprawnym w zorganizowanej pomocy dziennego i całodobowego pobytu. Docelowo w Domu Hospicyjnym znajdzie się około 20 łóżek, z możliwością rozbudowy budynku i w razie potrzeby powiększenia liczby miejsc. Będą też miejsca tymczasowego pobytu dla chorych, których rodziny zmęczone całodobową opieką nad nimi we własnym domu, będą mogły choć na kilka dni zostawić chorego w hospicjum pod fachową opieką i pojechać np. na krótki wypoczynek.

Dom Opieki Wyręczającej będzie pełnił funkcję dziennego domu, w którym osoby starsze, niepełnosprawne będą brały udział w różnego rodzaju zajęciach rehabilitacyjnych i terapeutycznych.

Rada, która została powołana, będzie opiniować i wydawać rekomendacje dotyczące inwestycji na etapie zarówno przygotowawczym jak i realizacji, aż do momentu oddania całego obiektu do użytku. Członkowie rady będą też planować poszczególne etapy inwestycji, poszukiwać źródeł finansowania, jak i pomagać w rozwiązywaniu potencjalnych problemów.

- Tak optymistycznie patrząc, chcielibyśmy, aby hospicjum stacjonarne wraz z obiektami towarzyszącymi powstało w ciągu pięciu lat. Jednak na wybudowanie tych obiektów, w umowie ze starostwem powiatowym w Chełmie mamy dziesięć lat. Jeśli nie wybudujemy w tym czasie, to działka wraca do Skarbu Państwa bez możliwości ubiegania się o odszkodowanie – dodaje Boniecki.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto