Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Pamiętali o ofiarach chełmskiego Stalagu. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W 79. rocznicę likwidacji jednego z najbardziej okrutnych więzień jenieckich na terenie Polski - Stalagu 319 w Chełmie upamiętniono ofiary obozu.

Przedstawiciele chełmskiego samorządu, parlamentarzyści oraz delegacje złożyli wieńce w trzech miejscach, w których zlokalizowane są monumenty upamiętniające pomorodowanych jeńców Stalagu 319.

Wieńce zostały złożone w miejscach upamiętniających ofiary Stalagu 319: na cmentarzu jeńców wojennych ze Stalagu 319A i 319C przy Alei Przyjaźni, pod pomnikiem ku czci jeńców wojennych ze Stalagu 319 przy Szkole Podstawowej nr 8 oraz cmentarzu jeńców wojennych ze Stalagu 319 B w lesie Borek w Chełmie i Pomniku „Patelni”.

Cmentarz jeniecki przy al. Przyjaźni pozostaje pod opieką uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, którzy uczestniczyli w uroczystościach wraz z pocztem sztandarowym.

Działania Zespołu Szkół Technicznych wynikają z przystąpienia do ogólnopolskiego programu „Nasza wspólna przeszłość - uczniowie adoptują zabytki” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Zaleceniem Ministra Edukacji Narodowej jest również uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

15 maja 1944 roku wyjechał z Chełma ostatni transport z jeńcami Stalagu 319, który utworzony został przez Niemcy w czerwcu 1941 roku, podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej.

Stalag w Chełmie budowany był przez okupanta z przeznaczeniem dla jeńców z walk przygranicznych na froncie wschodnim. Łącznie przebywało w nim około 200 000 jeńców różnych narodowości w tym Ukraińców, około 90 000 pozostało w chełmskiej ziemi na zawsze. Ogromną śmiertelność wśród jeńców chełmskiego stalagu powodowały szerzące się choroby, brak żywności, nadludzka praca, a także częste egzekucje.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto