Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodawskim szlakiem pamięci ofiar zbrodni niemieckich. Znaleźli nowe artefakty. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Muzeum Zespół - Synagogalny Włodawa
Włodawskie Muzeum - Zespół Synagogalny wraz ze Stowarzyszenia Odkrywców Ziemi Włodawskiej prowadzi badania terenowe związane z realizacją zadania "Włodawskim szlakiem pamięci ofiar zbrodni niemieckich".

Badania prowadzone są w miejscach o znaczeniu i wartości historycznej niosące znamiona zbrodni niemieckich popełnionych na ludności kilku miejscowości powiatu włodawskiego w okresie II wojny światowej.

Do tej pory poszukiwacze ze Stowarzyszenia Odkrywców Ziemi Włodawskiej przeszukali tereny przy dawnym moście drogowym we Włodawie, przy stacji kolejowej PKP Włodawa oraz w miejscu dawnego mostu kolejowego.
Zostały zgromadzone różne artefakty m.in. przedmioty codziennego użytku jak i dużo materiałów będących pozostałością po I wojnie i II wojnie światowej. Kolejnym zadaniem badawczym jakie zrealizowano to badanie metodą elektrooporową w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego - dzisiejszego parku miejskiego we Włodawie.

Badacze odkryli zarysy okazałego budynku prawdopodobnie z okresu XVIII lub XIX wieku, który pełnił funkcję ohelu żydowskiego. I w końcu zostały potwierdzone informacje nieżyjących już świadków historii, o miejscu masowego mordu na ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej w Orchówku.

- Chcieliśmy szczególnie zadbać o miejsce przy stacji kolejowej PKP w Orchówku, gdzie transportami wyjeżdżali do niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze Żydzi i opisać mordy jakie miały miejsce przy stacji jak i w odkrytym do dziś istniejącym masowym grobie, ale niestety trudności i problemy zaczynają się w PKP, które jest dysponentem danych miejsc. Miejsce gdzie spoczywają ludzkie szczątki jest porośnięte, zaśmiecone a dodatkowo nie możemy nic zrobić posiadając fundusze na trwałe upamiętnienie tych miejsc. Nasze badania obejmują powiat włodawski i dzięki nim możemy inaczej spojrzeć na poszczególne miejsca wiedząc, że są one naznaczone zbrodniami wojennymi. Dzięki projektowi trwale upamiętnimy dane miejsca. Liczymy na kontynuację projektu w przyszłym roku, wtedy naszymi badaniami obejmiemy inne miejscowości. – mówi autor i koordynator projektu kustosz Agnieszka Ignatiuk z włodawskiego muzeum.

.
Zadanie "Włodawskim szlakiem pamięci ofiar zbrodni niemieckich" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto