Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się porządki na chełmskich cmentarzach. O czym warto pamiętać?

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Już za tydzień będziemy obchodzić dzień Wszystkich Świętych. Na chełmskich cmentarzach rozpoczęły się przedświąteczne porządki. Mieszkańcy zaczęli odwiedać groby bliskich zmarłych, aby uprzątnąć mogiły, wstawić świeże kwiaty, czasem też odnowić nagrobki.

Korzystając z ładnej pogody mieszkańcy Chełma już w minioną sobotę pojawili się na cmentarzu parafialnym przy ul. Lwowskiej. Również pracownicy zarządcy cmentarza od rana grabili liście w cmentarnych alejkach. Chociaż liście z drzew nadal spadają, są jednak na bieżąco przez nich usuwane. Wszędzie są też dostępne worki i kontenery na śmieci.

Warto pamiętać o segregacji cmentarnych odpadów.

Na terenie administrowanego przez MPGK w Chełmie cmentarza komunalnego przy ul. Mościckiego zgromadzone w trakcie sprzątania odpady podlegają właściwej segregacji, stąd warto przypomnieć podstawowe zasady gromadzenia odpadów
Dla ułatwienia prawidłowej segregacji przy wyjściach z nekropolii ustawione są specjalne pojemniki z przeznaczeniem na 3 frakcje odpadowe.
Najważniejsze zasady segregacji odpadów na cmentarzu z podziałem na poszczególne frakcje odpadowe:

  • BIO (odpady biodegradowalne) - gałęzie, trawa, liście, żywe kwiaty bez doniczek i ziemi, naturalne wiązanki bez żadnych ozdób, szarf i drutów;
  • PAPIER - papier, karton, tektura (głównie pozostałości po zbiorczych opakowaniach);
  • TWORZYWA SZTUCZNE I METALE - folie opakowaniowe, opróżnione opakowania z tworzyw sztucznych (PET, opakowania wielomateriałowe), plastikowe doniczki opróżnione z ziemi, opróżnione opakowania po środkach czystości, detergentach;
  • SZKŁO - niezabrudzone i opróżnione opakowania szklane (słoiki, butelki);
  • ZMIESZANE – znicze i wkłady, wiązanki i wieńce trwale złączone z tworzywami oraz metalem, ceramiczne doniczki, wazony, plastikowe opakowania z zawartością (np. po środkach czystości), zanieczyszczone gąbki, ścierki czy zmywaki druciane po zakończonych porządkach, piasek, ziemia.

Szklany znicz i wazon wykonany jest z innego typu szkła niż butelka czy słoik, z różnymi domieszkami, o innej temperaturze topnienia i odmiennym składzie chemicznym niż szkło opakowaniowe, a poza tym są zabrudzone woskiem i okopcone.
Plastikowe wkłady są zrobione z tworzywa, który nie podlega odzyskowi i dodatkowo są zanieczyszczone parafiną i dymem.
Wiązanki i wieńce zarówno żywe jak i sztuczne wykonane są zwykle z wielu różnych, integralnie, trwale połączonych materiałów (drut, tekstylia, wstążki), co uniemożliwia odzysk surowców.
Kwiaty doniczkowe często oprócz samej ziemi zawierają również kamienie, styropian czy pianki, a takie elementy, gdy trafią do kompostowni, mogą zanieczyścić kompost i być utrudnieniem dla obsługujących urządzeń.

Daj zniczom drugie życie

Warto też pamiętać, że na cmentarzu komunalnym przy ul. Mościckiego można korzystać z ustawionych z inicjatywy miasta regałów na znicze.
Regały udostępnione są dla mieszkańców oraz osób odwiedzających miejsca spoczynku bliskich na terenie nekropoli przy czterech bramach wejściowych.
W celu ograniczenia ilości odpadów powstających na cmentarzu dajmy drugie życie zniczom oraz osłonom, które nadają się do ponownego użycia. Jeśli znicz nadaje się jeszcze do wykorzystania, nie wyrzucaj go. Odstaw na jeden z regałów. Na pewno ktoś go wykorzysta!
Trafiające na półki znicze powinny być:

  • niezniszczone, bez pęknięć,
  • pozbawione trwałych zabrudzeń,
  • kompletne-posiadać wszystkie oryginalne elementy,
  • pozbawione zużytych wkładów.

Tablice informacyjne ułatwią odnalezienie grobu

MPGK przypomina też, że przy głównych wejściach na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Mościckiego umieszczone są specjalne tablice informacyjne z planem sektorowym oraz instrukcją odnalezienia grobów.
System informacyjny wraz z wyszukiwarką grobów http://www.zmarli.eu/ ułatwia odnalezienie miejsc pochówku oraz umożliwia sprawnie przemieszczanie się cmentarnymi alejami. Jest to szczególnie ważne dla osób, które odwiedzają cmentarz po raz pierwszy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto