Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O kopalni w Rejowcu podczas jubileuszu Kompanii Węglowej

KS
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne naszemiasto/Archiwum
Rektor PWSZ w Chełmie, Józef Zając ma nadzieję, że pierwsze odwierty będą możliwe już w kwietniu. Kompania Węglowa szykuje się do inwestycji na terenie Pawłowa.

Kompania Węglowa S.A. obchodziła 1 lutego 10 rocznicę swojego powstania. W uroczystej Galii Jubileuszowej uczestniczył senator Józef Zając, który, składając życzenia Prezes Spółki – Pani Joannie Strzelec-Łobodzińskiej, wyraził przekonanie, iż kolejne dziesięciolecie jeszcze bardziej umocni pozycję Spółki na mapie gospodarczej i przemysłowej Polski i Unii Europejskiej, a kopalnia Pawłów w powiecie chełmskim - pierwsza kopalnia Kompanii poza Śląskiem i Małopolską – stanie się przykładem innowacyjności oraz efektywnej współpracy środowiska lokalnego z przedsiębiorcami.

– Wielkim moim marzeniem jest, by jak najszybciej ziściły się plany Spółki i na stałe zagościła na Chełmszczyźnie – w Pawłowie, a w przyszłości również w Depułtyczach pod Chełmem.”– zaznaczył podczas swojego wystąpienia senator Józef Zając.

Kompania Węglowa S.A. jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla kamiennego. Zrzesza 15 kopalń, które rocznie produkują około 40 mln ton węgla. Jest jednym z największych pracodawców na Śląsku – zatrudnia ponad 65 tys. osób.

22 października ubiegłego roku Ministerstwo Środowiska udzieliło Kompanii Węglowej S.A. koncesji na rozpoznanie złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłowa w powiecie chełmskim. Szacunkowa wielkość tzw. bilansowych zasobów węgla na tym terenie to ok. 840 mln ton, z czego 185 mln ton stanowią zasoby operatywne, czyli możliwe do bezpośredniej eksploatacji. Koncesję wydano na pięć lat. Obejmuje ona złoże położone w gminach: Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze. W rejonie tym występuje od 3 do 10 pokładów bilansowych o średniej miąższości 1,34 m. Złoże charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi i mało skomplikowaną tektoniką, co znacznie ułatwi eksploatację węgla.

Pierwsze odwierty powinny rozpocząć się wiosną, najdalej w kwietniu br. Prace badawcze potrwają maksymalnie dwa lata. Ich wyniki posłużą do stworzenia projektów budowy na tym terenie kopalni Pawłów. Warto podkreślić, że licząca około 70 km2 powierzchnia rejonu Pawłów stanowi fragment udokumentowanego złoża węgla kamiennego Chełm II, którego wielkość zasobów bilansowych jest skalkulowana na ponad 1 mld ton, w tym ponad 45% to węgiel koksujący.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto