Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia pod Chełmem. Postęp prac w minionym kwartale

PW, opr. P J
Postęp prac nad budową kopalni w minionym kwartale
Postęp prac nad budową kopalni w minionym kwartale archiwum/polskapress
- Trzeci kwartał obfitował w ważne wydarzenia przybliżające nas do budowy kopalni węgla na Lubelszczyźnie – podsumował Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining Limited. Spółka eksploracyjno-wydobywcza prowadząca inwestycję w Lubelskim Zagłębiu Węglowym, publikuje raport kwartalny, w którym przedstawia znaczący postęp prac zmierzających do budowy kopalni pod Chełmem.

- Trzeci kwartał obfitował w ważne wydarzenia przybliżające nas do budowy kopalni węgla na Lubelszczyźnie. Do najważniejszych z nich należały pozyskanie finansowania od CD Capital i debiut na giełdach w Warszawie i Londynie. Prace nad wstępnym studium wykonalności w szybkim tempie zmierzają do końca i za kilka miesięcy opublikujemy jego wyniki. Kontynuujemy spotkania z polskimi inwestorami, którzy z dużym zainteresowaniem śledzą postępy Lublin Coal Project – mówi Ben Stoikovich, Prezes Prairie.

– Priorytetem na najbliższe miesiące jest finalizacja prac nad wstępnym studium wykonalności oraz przygotowanie oceny wpływu inwestycji na środowisko. Te dwa dokumenty pozwolą nam ubiegać się o koncesję wydobywczą - dodaje Stoikovich.

Co się wydarzyło w minionym kwartale?

- Akcje Prairie pojawiły się na giełdach w Londynie i Warszawie – akcje zostały wprowadzone do obrotu we wrześniu 2015 r.
- Pozyskano strategicznego partnera finansowego – CD Capital – akcjonariusze Prairie wyrazili zgodę na emisję akcji oraz warunki inwestycji funduszu CD Capital w wysokości do 83 mln dolarów australijskich (AUD). Środki pozyskane od inwestora zapewniają finansowanie prac przygotowawczych związanych z Lublin Coal Project.
- Zaktualizowano szacunkowe zasoby węgla – według najnowszych danych całkowite szacunkowe zasoby węgla (CRE) projektu wynoszą 722 mln ton w tym 333 mln ton w kategorii wykazane.
- W trzecim kwartale spółka kontynuowała prace nad przygotowaniem wstępnego studium wykonalności oraz oceny wpływu środowiskowego i społecznego. Są to najważniejsze dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą, który jest zaplanowany w 2016 r.

Spółka w najbliższych miesiącach planuje dalsze prace przygotowawcze i analityczne związane z budową kopalni im. Jana Karskiego zlokalizowanej w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Do najważniejszych analiz będą należały:

- Wstępne studium wykonalności – obszerny dokument zawierający szczegółowe założenia i projekcje finansowe i techniczne Lublin Coal Project. Studium zostanie przygotowane pod koniec 2015 r. lub w pierwszym kwartale 2016 r.
- Wykonanie podstawowych badań środowiskowych – kluczowego elementu oceny wpływu środowiskowego i społecznego, którą spółka planuje sfinalizować w 2016 r.
- Szczegółowa analiza rynkowa i marketingowa – mająca na celu dokładne opisanie potencjału sprzedaży węgla zarówno w Polsce jak i zagranicą.
- Finalizacja prac nad projektem zagospodarowania złoża – jednym z najważniejszych elementów przyszłego wniosku o koncesję wydobywczą.
Spółka przedstawiła wyniki finansowe za miniony kwartał, których głównym elementem były wydatki związane z rozwojem Lublin Coal Project.

- Analizując wyniki finansowe spółki takiej jak nasza inwestorzy powinni pamiętać, że nie są one porównywalne z wynikami operatorów kopalń. Struktura naszych wydatków w pierwszym kwartale pokazuje, że jesteśmy skoncentrowani na rozwoju naszego kluczowego projektu, a wysoki poziom gotówki na koniec okresu – ponad 15 mln AUD – jest dowodem na znaczące zasoby finansowe, które pozwolą na zakończenie prac przygotowawczych Lublin Coal Project – tłumaczy Artur Kluczny, wiceprezes PD CO, spółki zależnej Prairie odpowiedzialnej za realizację inwestycji.

– Patrząc na nasze wyniki kwartalne, nasi inwestorzy powinni pamiętać, że działalność spółek poszukiwawczo-wydobywczych jest obliczona na zwrot z inwestycji w długim terminie, po uruchomieniu produkcji z nowo udostępnionego złoża - mówi Kluczny.

Łączne nakłady inwestycyjne lubelskiego projektu szacowane są na 684 mln USD. Do czasu rozpoczęcia budowy kopalni Prairie ma zapewnione finansowanie, między innymi dzięki zaangażowaniu brytyjskiego funduszu CD Capital. Bezpośrednie zatrudnienie w nowej kopalni znajdzie do 2 000 osób. Szacuje się, że dzięki powstaniu kopalni zostanie stworzonych kolejnych 10 000 miejsc pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto