Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Chełm przyjazna pszczołom

Justyna Pietrzyk
Gmina od lat wspiera pszczelarzy, to właśnie na jej terenie odbywa się Nadbużańskie Święto Pszczoły
Gmina od lat wspiera pszczelarzy, to właśnie na jej terenie odbywa się Nadbużańskie Święto Pszczoły fot. Justyna Pietrzyk
Władze gminy podpisały się pod manifestem „Gmin Przyjaznym Pszczołom”. Będą sadzić kwiaty i edukować mieszkańców. Gmina od lat wspiera pszczelarzy, to właśnie na jej terenie odbywa się Nadbużańskie Święto Pszczoły.

- W ostatnich latach obserwujemy wyraźny spadek liczebności owadów zapylających. Zdaniem naukowców zjawisko to ma kilka przyczyn, jednak podstawową jest degradacja środowiska naturalnego przez człowieka – apelują organizatorzy akcji.

Jak temu przeciwdziałać? Można to robić na trzy sposoby: tworzyć miejsca przyjazne pszczołom, stosować naturalne nawozy i środki ochrony roślin, a także uświadamiać społeczeństwo – i właśnie do podjęcia takich działań zobowiązały się gminy, które podpisały się pod manifestem „Gmin Przyjaznym Pszczołom”.

Manifest podpisało ponad 70 samorządów z całego kraju, w tym 5 z województwa lubelskiego – są to Wola Namysłowska, Wierzbica, Telatyn, Szastarka oraz gmina Chełm.

- Jesteśmy z pszczelarzami szczególnie związani. To właśnie na terenie naszej gminy od ponad 20 lat odbywa się Nadbużańskie Święto Pszczoły, którego jesteśmy współorganizatorami – mówi Aneta Szwed-Duda z Urzędu Gminy Chełm.

Urzędnicy już rozpowszechniają wśród mieszkańców foldery zawierające najważniejsze informacje. Pszczelarze będą obecni również podczas dożynek, od nich będzie można dowiedzieć się jak rzeczywiście wygląda sytuacja. Zdaniem specjalistów nie wygląda ona dobrze, bowiem w Polsce żyje 470 gatunków owadów pszczołowatych, czego 222 zagrożone jest wyginięciem. Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm.

Jaki można pomóc?

- Poprzez stwarzanie miejsc przyjaznych pszczołom - zakładanie rabatek, sadzenie drzew i krzewów, a także poprzez stwarzanie pszczołom korzystnych warunków, czyli nie używać nawozów sztucznych – dodaje Szwed-Duda.

_________________________________________________________________________________________

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto