Chełm. Radni jednogłośnie potępili komunizm i pozbawili honorowego obywatelstwa Żymierskiego

Redakcja
fot. Justyna Pietrzyk
Michał Rola-Żymierski, honorowy obywatel Chełma od 1982 roku był m.in. współautorem akcji „oczyszczania wojska polskiego” z żołnierzy związanych niegdyś z AK oraz jednym z realizatorów polityki Stalina względem Polski. - To postać wyjątkowo odrażająca – komentują radni.

Podczas poniedziałkowej sesji rady miasta, radni zajęli się uchwałą w sprawie potępienia totalitaryzmu komunistycznego. Według rady, przez wiele lat zakłamywano historię przypisując Chełmowi miejsce ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu wyzwolenia Narodowego. Uchwałę przyjęto w poniedziałek, bowiem dokładnie 22 lipca 1944 ogłoszono manifest PKWN do narodu polskiego.

- Dziękuję prezydentowi za wyjście z taką inicjatywą. Mamy dziś nieprzypadkowa datę – 22 lipca, więc jest to jest takie dobre nawiązanie do projektu uchwały. Wszyscy wiemy, że manifest PKWN to była swego rodzaju emanacja opresyjnego państwa – skomentował przewodniczący rady Longin Bożeński. – Nasze miasto w komunistycznej propagandzie wielokrotnie się przewijało w komunistycznych mediach PRLu i w związku z tym powstało pewne odium ciążące na nas, że jesteśmy w jakiś sposób związani z tym PKWNem, co przecież doskonale wiemy, że nie jest prawdą. Ostatecznie zrywamy i odcinamy się od tej przeszłości.

Radni pozbawili też Michała Rolę-Żymierskiego, tytułu honorowego obywatela Chełma, który mu został nadany w 1982 roku przez Miejską Rade Narodową. Żymierski miał na swoim koncie udział w aferze korupcyjnej, współpracę z NKWD oraz służbę komunistycznemu reżimowi, który po II wojnie światowej przejął władzę w Polsce. Był też współautorem akcji „oczyszczania wojska polskiego” z żołnierzy związanych niegdyś z AK.

- To postać wyjątkowo odrażająca – skomentowali radni.

Tytuł Honorowego Obywatela Chełma mają:

Józef Piłsudski – uchwała Rady Miejskiej z dnia 17 czerwca 1925 roku (brak dokumentacji), stanowisko Rady Miejskiej z dnia 14 czerwca 1995 roku w sprawie uczczenia 70. rocznicy nadania Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Chełma.

Drugi Pułk Artylerii Ciężkiej – uchwała Rady Miejskiej z 1938 roku (brak dokumentacji)

Pan Michel Le Goff – Mer miasta Morlaix (miasto partnerskie Miasta Chełm) we Francji – uchwała Nr LV/364/98 Rady Miejskiej w Chełmie z dnia 17 czerwca 1998 r.

Pan Victor Ashe – Burmistrz miasta Knoxville (miasto partnerskie Miasta Chełm) w USA – uchwała Nr LV/365/98 z dnia 17 czerwca 1998 r.

Pani Jenny G. Sleurink-Rabbinge – Burmistrz miasta Middelharnis (dawne miasto partnerskie Miasta Chełm, umowa rozwiązana w 2003 roku) w Holandii – uchwała Nr LV/366/98 Rady Miejskiej w Chełmie z dnia 17 czerwca 1998 r.

Pan Rien Van Dijk – Przewodniczący Holenderskiej Fundacji Pomocy dla Polski działającej w Middelharnis w Holandii – uchwała nr LV/367/98 Rady Miejskiej w Chełmie z dnia 17 czerwca 1998 r.

Pan Władimir Iwanowicz Bojko – Mer miasta Kowel (miasto partnerskie Miasta Chełm) na Ukrainie – uchwała Rady Miejskiej w Chełmie z dnia 17 czerwca 1998 r.

Pan Edmundas Pupinis - Mer rejonu Utena (miasto partnerskie Miasta Chełm) na Litwie – uchwała Nr LV/369/98 Rady Miejskiej w Chełmie z dnia 17 czerwca 1998 r.

Pan dr Marek Pieńkowski - właściciel klinik medycznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz majątku ziemskiego Suchekownaty – uchwała Nr LV/370/98 Rady Miejskiej w Chełmie z dnia 17 czerwca 1998 r.

Pani Irena Siemaszko – kierownik Polskiej Szkoły Podstawowej na Litwie – uchwała Nr LV/371/98 Rady Miejskiej w Chełmie z dnia 17 czerwca 1998 r.

Pani Zofia Książek – wieloletni nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie – uchwała Nr XXII/191/08 Rady Miasta Chełm z dnia 29 maja 2008 r.

Ksiądz Kazimierz Bownik – uchwała Nr XXXI/286/09 Rady Miasta Chełm z dnia 29 stycznia 2009 r.

Generał Zdzisław Starostecki – uchwała Nr LV/490/10 Rady Miasta Chełm z dnia 04 października 2010 r.

Pani Ida Haendel – światowej sławy skrzypaczka – uchwała Nr LIII/467/10 Rady Miasta Chełm z dnia 30 sierpnia 2010 r.

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pozbawienie tytułu honorowego obywatela miasta Chełm, przez Radę miasta, bez konsultacji społecznych, uważam za ruch trochę pochopny.Ale co zrobić jak w mieście i w kraju rządzi jedna ,, słuszna" grupa ludzi zwanych PiS.

G
Gość

Dziur na chełmskich drogach Żymirskim nie załatasz.

Dodaj ogłoszenie