Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. II edycja Budżetu Obywatelskiego

UM Chełm, opr. PJ
265 wniosków wpłynęło do chełmskiego urzędu miasta w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego
265 wniosków wpłynęło do chełmskiego urzędu miasta w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego Fot. KS
265 wniosków wpłynęło do chełmskiego urzędu miasta w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego.

Przez blisko 2,5 miesiąca można było składać propozycje zadań inwestycyjnych, które mają szansę znaleźć się w przyszłorocznym budżecie Chełma. Chodzi o II edycję Budżetu Obywatelskiego, w którym o wyborze zgłoszonych przez mieszkańców propozycji decyduje otwarte głosowanie.

W tym roku, podobnie jak w 2014, do dyspozycji są 2 miliony złotych podzielone na cztery okręgi. Oznacza to, iż na dany okręg przypada kwota 500 tysięcy złotych, a tym samym przeznaczone do realizacji zadania nie mogą jej przekraczać. Dlatego zanim przygotowane przez mieszkańców propozycje znajdą się na karcie głosowania, najpierw zweryfikować muszą je urzędnicy i podległe im służby.

- Oceną propozycji zadań zajmuje się Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego, w skład którego wchodzą przedstawiciele różnych wydziałów urzędu miasta, Zarządu Dróg Miejskich oraz przedstawiciele mieszkańców – mówi Krystyna Majówka dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru – Zespół ocenia wnioski m. in. ze względu na zgodność z przepisami prawa budowlanego, planu zagospodarowania przestrzennego, przewidywany czas realizacji, szacowaną wartość, sprawdza czy proponowane zadania nie naruszają praw osób trzecich, bo na przykład ktoś chciałby poprowadzić chodnik przez działkę sąsiada. Te zadania które spełniają odpowiedni kryteria zostaną poddane pod głosowanie.

Najwięcej tegorocznych zgłoszeń, aż 171 dotyczy okręgu nr 2. Na drugim miejscu pod względem ilości złożonych wniosków jest okręg nr 1 – 39 propozycji. O 2 mniej (37) wniosków złożyli mieszkańcy okręgu nr 3. Najmniejsza liczba społecznych oczekiwań pojawiła się w okręgu 4 – 18.

Zdaniem urzędników z ponad łącznej liczby 265 zgłoszeń ostatecznie na liście znaleźć się może kilkadziesiąt inwestycji. Wśród złożonych w tym roku propozycji większość dotyczy zadań drogowych. Znaczna część zgłoszeń się jednak pokrywa – dotyczą tej samej ulicy lub przedsięwzięcia. Są też wnioski na zadania, które nie mają charakteru inwestycyjnego lub takie, których realizacja przekroczyłaby kwotę 500 tysięcy złotych.

- Weryfikacja propozycji zadań potrwa kilka tygodni. Chcemy dokładnie je sprawdzić i do głosowania dopuścić maksymalną ich ilość. Tam gdzie pojawią się wątpliwości dotyczące np. zakresu prac lub dokładnej lokalizacji, będziemy prosili zgłaszającego o doprecyzowanie wniosku – dodaje Majówka.

Zgodnie z przyjętym jeszcze na wiosnę harmonogramem realizacji tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, głosowanie odbędzie się w drugiej połowie września. Zapewne kilka tygodni wcześniej poznamy już listę zadań, które znajdą się na karcie. Do głosowania uprawniony jest każdy zameldowany w Chełmie mieszkaniec, który ukończył 16 rok życia. Swój głos oddać można będzie na maksymalnie 3 inwestycje z okręgu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto