MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Chełmie będzie ulica Podhalańska

Justyna Pietrzyk
Podczas sesji rady miasta, radni przyjęli uchwałę w sprawie zmiany nazwy ulicy 1 Korpusu Pancernego
Podczas sesji rady miasta, radni przyjęli uchwałę w sprawie zmiany nazwy ulicy 1 Korpusu Pancernego Fot. Justyna Pietrzyk
Jest Pomorska, jest Kujawska, jest Mazowiecka, a za niedługo będzie też Podhalańska. Podczas poniedziałkowej sesji rady miasta, radni przyjęli uchwałę w sprawie zmiany nazwy ulicy 1 Korpusu Pancernego. Zmiany narzuca ustawa o dekomunizacji ulic.

Podczas poniedziałkowej sesji rady miasta, chełmscy radni debatowali m.in. o zmianie nazwy ulicy 1 Korpusu Pancernego. W opinii Instytutu Pamięci Narodowej, nazwa ta powinna zostać zmieniona, jako wypełnienie normy ustawy o zakazie propagowania komunizmu przez nazwy obiektów użyteczności publicznej.

Punkt obrad dotyczący tych zmian nie wywołał aż takich emocji, jak w przypadku zmiany nazwy alei I Armii Wojska Polskiego na aleję Żołnierzy 1 Armii WP. Na sierpniowej sesji za przyjęciem zmian było zaledwie trzech radnych, przeciw były dwie osoby, a trzynaście wstrzymało się od głosu. Rada ostatecznie podjęła uchwałę, gdyby tego nie zrobiła nową nazwę ulicy narzuciłby wojewoda.

Z ulicą 1 Korpusu Pancernego nie było takiego problemu, bowiem jak informują urzędnicy na tej ulicy nie ma budynków, ani też zameldowanych osób. Podczas głosowania dwunastu radnych było „za”, a cztery osoby wstrzymały się od głosu.

Dlaczego nazwa tej ulicy podlega zmianie?

- 1 Korpus Pancerny – jednostka organizacyjna sił pancernych, stworzona w 1949 roku w ramach zawłaszczonego przez komunistów i poddanego wówczas forsownej sowietyzacji tzw. Ludowego Wojska Polskiego (LWP to nieformalna, choć powszechnie używana w propagandzie, nazwa sił zbrojnych komunistycznego państwa). W latach 1951-1955 przeformowany w 1 Korpus Zmechanizowany. Istniał do 1957 r. Podobnie jak cała reszta jednostek LWP jednostka ta stanowiła część sił zbrojnych niesuwerennego państwa, podporządkowanego polityce i celom militarnym Związku Sowieckiego – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

W związku z tym, zaproponowano nazwę – ul. Podhalańska. Zdaniem urzędników właśnie takiej nazwy brakowało obok znajdujących się w tym rejonie ulic: Mazurskiej, Kaszubskiej, Pomorskiej, Krajobrazowej, Kujawskiej, Mazowieckiej, Białowieskiej i Poleskiej.

Zakupem i montażem tablicy z nową nazwą ulicy zajmie się Zarząd Dróg Miejskich.

________________________________________________________________________________________

Zobacz też: Dekomunizacja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto