Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święty Mikołaj z Kryłowa Kolonii. Figura słynie z cudownych mocy

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Wiernych i turystów nadal w Kryłowie Kolonii nie brakuje
Wiernych i turystów nadal w Kryłowie Kolonii nie brakuje Kacper Nowak
Św. Mikołaj szczególnie czczony jest przez Kościół prawosławny. Jednak także katolicy z naszego regionu bardzo go szanują. Przyczyn jest wiele. Uważa się tego świętego za dobrego pasterza kościoła, który broni wiernych przed różnymi herezjami oraz oręduje za nimi w niebie, oczywiście w razie rożnych potrzeb. Przejawom jego troskliwości są cuda, które towarzyszyły świętemu za życia, a także po śmierci. Doświadczali tego mieszkańcy Kryłowa Kolonii (gm. Mircze).

Kiedyś kobiety przy figurze św. Mikołaja z wilkiem w Kryłowie Kolonii odzyskiwały płodność, a ślepcy wzrok. Jednak aby tak się stało konieczny był odpowiedni rytuał. Obecnie także nie brakuje osób, które żarliwie modlą się w tym niezwykłym miejscu. O co? O tym wie tylko Bóg, św. Mikołaj oraz kamienny wilk. Kapliczka bez wątpienia jest także jedną z największych atrakcji gminy Mircze.

Nadprzyrodzona interwencja

Jest zabytkowa. Figurze towarzyszy kamienny wilk (święty patronuje tym zwierzętom). Obok bije natomiast źródełko uważane za cudowne. To właśnie dzięki wilkowi i miejscowej wodzie chorzy mają odzyskiwać zdrowie. Nie jest to jednak takie proste, oczywiste. Dlaczego?

Według przekazów najstarszych mieszkańców Kryłowa Kolonii i sąsiedniego Kryłowa do uzdrowień dochodziło kiedyś głównie podczas pełni księżyca. Przed figurę Mikołaja przywożono wówczas z różnych stron kraju ślepców, sparaliżowanych oraz osoby cierpiące na choroby skórne (w leczeniu tych schorzeń kryłowski Mikołaj się specjalizuje). Układano ich wokół figury na prześcieradłach i płótnach, i oczekiwano na nadprzyrodzoną interwencję oraz "nacierano” wodą. Podobno z dobrym skutkiem.

Podczas pełni księżyca

Wilk miał za to inne zadanie. „Nad tym wilczym uroczyskiem dochodziło również do uzdrowień niemocy płciowej” – zapewnia ks. Waldemar Malinowski w książce pt. „Miniony czas. Ludowe obrzędy, zwyczaje i wierzenia regionu hrubieszowskiego”. „W tym celu niepłodna kobieta rozbierała się do naga i okrakiem siadała na wilku, całowała go w łeb, głaskała po brzuchu, potem wskakiwała do cudownego stawu”.

Działo się to również podczas jasnych, księżycowych nocy. Gdy jednak byliśmy jakiś czas temu w Kryłowie Kolonii, ów opisywany przez ks. Waldemara Malinowskiego staw praktycznie już nie istniał. Rosły w tym miejscu jedynie szuwary i chaszcze.

Być może dlatego uzdrowień „z niemocy płciowej” jest obecnie jakby mniej. Czy jednak do nich nie dochodzi? Nie wiadomo. Tak czy owak, kiedyś po takiej wilczej kuracji dzieci przybywało. Nie tylko w okolicy.

Wierni przy źródełku

Po II wojnie światowej kult tego słynącego z cudów miejsca przygasł. Jednak nie zapomniano o nim. Wiernych i turystów nadal w Kryłowie Kolonii nie brakuje. A przed schodkami prowadzącymi do źródełka ustawiają się kolejki osób z różnymi pojemnikami, butelkami i flaszkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święty Mikołaj z Kryłowa Kolonii. Figura słynie z cudownych mocy - Zamość Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto