MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

PZPN nagrodzi kluby Ekstraklasy? Przepis o młodzieżowcu w nowej odsłonie

Filip Bares
Filip Bares
ADAM JASTRZEBOWSKI
Do 20 maja ma zapaść ostateczna decyzja w sprawie nowego przepisu o młodzieżowcu. PZPN wraz z klubami PKO BP Ekstraklasy wyznaczył grupę roboczą, która do 10 maja miała opracować nową propozycję projektu. Co w nim się znalazło i jakie potencjalne zmiany nas czekają?

Zmiany w polskiej piłce

W sezonie 2023/24 każdy zespół PKO Ekstraklasy powinien wyrobić limit 3000 minut dowolną liczbą młodzieżowców. Status młodzieżowca należy się graczom z obywatelstwem polskim, którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu, kończą 22. rok życia To drugi z rzędu sezon z tą formułą. Przypomnijmy, że za niewypełnienie limitów grozi surowa kara, z którą w poprzednim sezonie musiał zmierzyć się Raków Częstochowa.

Nowa propozycja przepisu o młodzieżowcu to efekt kwietniowych rozmów podczas posiedzenia zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wówczas przedstawiciele Ekstraklasy doszli do porozumienia z federacją, że w przyszłości kluby nie będą karane za brak występów młodzieżowców, a nagradzane za ich czas na boisku.

W tym celu ustalono, że do 10 maja specjalna grupa robocza ma zaprezentować propozycję nowego przepisu.

Nowy przepis o młodzieżowcu

Nowy projekt przepisu o młodzieżowcu proponuje system, w którym przyznawane są punkty za minuty spędzone na boisku przez młodych piłkarzy. W celu zakwalifikowania się do programu wszyscy młodzieżowcy klubu będą musieli łącznie rozegrać co najmniej 2000 minut. Punkty będą przyznawane za:

  • występy wychowanków (największa waga)

  • występy młodzieżowców (średnia waga)

  • minuty rozegrane przez piłkarzy wypożyczonych do klubów Ekstraklasy, 1. i 2. ligi (najniższa waga)

Ten ostatni punkt jest chyba najbardziej interesujący, ponieważ zachęca kluby do ogrywania swoich młodych piłkarzy na niższych szczeblach lub u słabiej dysponowanych rywali ligowych. Ma to zakończyć "marnowanie" talentów w dalekich głębiach składów.

Na tym nie koniec, bo kluby mogą też na tym ładnie zarobić. W tym sezonie pula z przepisu o młodzieżowcu wynosi 14 mln złotych, ale zdaniem zainteresowanych ta kwota ma być zdecydowanie większa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PZPN nagrodzi kluby Ekstraklasy? Przepis o młodzieżowcu w nowej odsłonie - Sportowy24

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto