Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przystanek Historia Chełm przy Sali Tradycji Nadbudżańskiego Oddziału Straży Granicznej już otwarty. To będzie wyjątkowe miejsce spotkań

Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
W Chełmie otwarto jubileuszowy 30. Przystanek Historia IPN. Ośrodek będzie nowym miejscem spotkań, podczas których nie tylko funkcjonariusze, bo i mieszkańcy Chełma będą mogli pogłębić swoją wiedzę na temat lokalnej historii.

W czwartek (29 września) przy Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej w Chełmie podpisane zostało porozumienie o współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a NOSG w sprawie otwarcia Przystanku Historia, przy Sali Tradycji w chełmskim ośrodku Straży Granicznej.

W uroczystym otwarciu udział wziął Karol Nawrocki, prezes lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – Chcielibyśmy sprawić, żeby też myśleć o historii w kontekście współczesności i przyszłości; odkrywać karty historii po to, aby budować mocną, niepodległą i suwerenną Polskę” – powiedział. – Z całą pewnością nie zabraknie tutaj i dla funkcjonariuszy, i dla mieszkańców Chełma oferty, która sprawi, że historia nabierze w tym miejscu zupełnie nowych kontekstów.

W Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej w Chełmie rok temu powstała Sala Tradycji, w której obecnie ma się znajdować Przystanek Historia. Współpraca między NOSG a IPN rozpoczęła się już pięć lat temu.

– Dzięki takim kontaktom zrodził się pomysł kolejnej inicjatywy, Przystanku Historia w Chełmie w pierwszej formacji mundurowej – mówił komendtant NOSG gen. bryg. Jacek Szczachor. – Przed nami dużo wyzwań, a stworzenie Przystanku Historia to nie tylko to pomieszczenie, nie tylko mury tego miejsca, to są ludzie, którzy są bardzo pozytywnie nastawieni na historię i na kultywowanie pamięci naszych bohaterów, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza – dodał.

Komendant przypomniał, że to właśnie funkcjonariusze Straży Granicznej są spadkobiercami żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i pielęgnują pamięć o ich bohaterskich czynach np. w Sali Tradycji, gdzie znajdują się zebrane pamiątki, widokówki, pocztówki, symbole.

Podczas uroczystości, prezes lubelskiego IPN został odznaczony Medalem Trzydziestolecia Powołania Straży Granicznej. W imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczył go komendant NOSG gen. bryg. Jacek Szcząchor. Otwarcie Przystanku Historia IPN w Chełmie było częścią obchodów 83. rocznicy bitwy pod Wytycznem.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto