Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prasówka z całego tygodnia 25.06.2023 w Chełmie. Zobacz przegląd prasy, by być na bieżąco

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Przy śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 18.06 do 24.06.2023
Przy śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 18.06 do 24.06.2023 CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Chełma, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 18.06 a 24.06.2023. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Kadry zatrzymane w czasie. Tadeusz Szkamruk i jego fotografie sprzed pół wieku”?

Przegląd tygodnia: Chełm, 25.06.2023. 18.06 - 24.06.2023: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Kadry zatrzymane w czasie. Tadeusz Szkamruk i jego fotografie sprzed pół wieku

Najpierw poznaliśmy zdjęcia. Były one wykonane w latach 60. ubiegłego wieku na sławnym jarmarku św. Kiliana w Skierbieszowie. Na owych pięknych, pożółkłych już fotografiach, uwieczniono dawnych handlarzy oraz wielu kupujących - mieszkańców Zamojszczyzny. Dzięki pomocy Urzędu Gminy w Skiebieszowie udało nam się dotrzeć do autora tych archiwalnych zdjęć. To pochodzący z Zawody (gmina Skierbieszów) Tadeusz Szkamruk. Spotkaliśmy się przed jego rodzinnym domem. Opowiedział nie tylko o targowisku sprzed dziesiątek lat.

📢 Łempicka ponownie w Lublinie. Teraz już na stałe. Zobacz zdjęcia z wernisażu "Tamara Łempicka: ponad podziałami"

W sumie 18 prac. 12 płócien i 6 rysunków trafiło do Muzeum Narodowego w Lublinie aż z Meksyku. W piątek (23 czerwca) obył się uroczysty wernisaż wystawy, natomiast od soboty jest dostępna dla wszystkich mieszkańców Lublina i turystów.

📢 "Wiła wianki i wrzucała je do wody". Za nami magiczna Noc świętojańska w Muzeum Wsi Lubelskiej. Zobacz zdjęcia

23 czerwca 2023 r. Muzeum Wsi Lubelskiej zorganizowało wyjątkowe, wręcz magiczne wydarzenie w sektorze Powiśle: Noc świętojańską.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 25.06.2023: 18.06-24.06.2023 Chełm: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Chełmie. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Zbrojny bunt w Rosji. Wagnerowcy wkroczyli do Rostowa. Prigożyn grozi Moskwie: Zniszczymy wszystko, co stanie nam na drodze!

Rosyjskie helikoptery wojskowe otworzyły w sobotę po południu ogień do konwoju najemników Grupy Wagnera, którzy są już prawie w połowie drogi z Rostowa nad Donem do Moskwy – powiadomiła w sobotę agencja Reutera. Wcześniej przywódca najemników poinformował, że znajduje się w kwaterze Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem i oczekuje tam na przybycie ministra obrony Siegieja Szojgu oraz szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa. Zagroził, że w przeciwnym razie wagnerowcy "pójdą na Moskwę". W reakcji na działania wagnerowców, Władimir Putin rozkazał Rosyjskim Siłom Zbrojnym "zneutralizowanie tych, którzy zorganizowali zbrojną rebelię".

📢 Żniwa z kosą w dłoniach. Tak wyglądało lato naszych dziadków, nawet jeszcze w latach 70. Potem królował on, Bizon! Archiwalne zdjęcia

Niebawem zaczną się tegoroczne żniwa. Dziś w dużym stopniu prowadzone przy pomocy wydajnych, nowoczesnych, zachodnich maszyn. Nadal jednak sporo można spotkać tych czerwonych lub żółtawych charakterystycznych kombajnów sprzed dekad. Bizon był obiektem marzeń. Napisano nawet o nim piosenkę! Wcześniej jednak zboża ścinano sierpem i kosą. Zaglądamy do archiwalnych zdjęć z lat międzywojennych, powojennych i lat 70. XX wieku, aby powspominać, jak wyglądały żniwa przed laty.

📢 Oczyszczają ścieki wykorzystując rośliny i słońce

Powstała pierwsza innowacyjna zero-energetyczna, hybrydowa hydrofitowa oczyszczalnia ścieków w regionie. Jest to sposób naukowców na skuteczną ochronę zasobów wodnych, funkcjonujący w zgodzie z przyrodą i oparty na wykorzystaniu jej zasobów.

📢 Zmarła współtwórczyni Galerii 72 w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktoria Ambroziewicza w Chełmie

W czwartek (22 czerwca) zmarła dr Bożena Kowalska, historyk, krytyk i teoretyk sztuki.

📢 Zmiany w lubelskich parafiach. Archidiecezja Lubelska ogłosiła nominacje i zmiany personalne

Sześć parafii ma nowych proboszczów i tyle samo księży przeszło na emeryturę. Zmiany personale dotyczą też 35 wikariuszy.

📢 AKTUALIZACJA Zatrzymany sprawca śmiertelnego wypadku. Podczas wypadku jeszcze to relacjonował

Radzyńscy kryminalni ustalili tożsamość kierującego pojazdem, który we wtorek (20 czerwca) po godzinie 23 śmiertelnie potrącił 42-letniego motorowerzystę i uciekł z miejsca wypadku.

📢 Zderzenie szynobusu z samochodem osobowym w Płoskiem. Poszkodowany został kierowca

Wyglądało to bardzo groźnie. Komenda Miejska Państwowej Straży w Zamościu poinformowała o zderzeniu samochodu osobowego z szynobusem. Do wypadku doszło we wtorek (20 czerwca) w miejscowości Płoskie w gm. Zamość.

📢 Promesy dla ponad osiemdziesięciu jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej

Rozsypał się worek z darami. 84 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, kraśnickiego, tomaszowskiego i zamojskiego otrzymały promesy na zakup sprzętu i wyposażenia. Przyznano je w ramach programu „Mały Strażak”.

📢 Wspaniała cerkiew w Radrużu: skarb kultury polskiej i światowej

To najstarsza i jedna z najlepiej zachowanych, drewnianych cerkwi grekokatolickich w Polsce. Owa monumentalna, wpisana na listę UNESCO świątynia w Radrużu (to miejscowość oddalona o kilka kilometrów od Horyńca Zdroju) pod wezwaniem świętej Paraskewy – czasami zwana jest także katedrą lub drewnianym soborem. Powstała w 1583 roku. Jest zachwycająca. Zachowało się także jej unikatowe otoczenie.

📢 GKS Ogniwo Wierzbica jest w IV lidze. To zasłużony awans. Zobacz zdjęcia z meczu

To był szczególny dzień dla piłkarzy i sympatyków Gminnego Klubu Sportowego Ogniwo Wierzbica. Podczas sportowego święta zorganizowanego 17 czerwca na obiektach rekreacyjno-sportowych w Wierzbicy-Osiedle rozegrany został mecz 26 kolejki chełmskiej klasy okręgowej pomiędzy GKS Ogniwo Wierzbica a KS Znicz Siennica Różana, w którym gospodarze pokonali rywali aż 8:0 i tym samym zdobyli mistrzostwo ligi okręgowej oraz wywalczyli awans do IV ligi.

📢 Trzecioligowcy z grupy IV zakończyli sezon 2022/23. Chełmianka rzutem na taśmę zapewniła sobie utrzymanie

Najważniejsze fakty zakończonego trzecioligowego sezonu w grupie IV, to awans Stali Stalowa Wola, spadek Korony II Kielce, Wisły Sandomierz, Lublinianki i ŁKS Łagów. Przed degradacją w ostatniej serii gier uratowała się Chełmianka, natomiast Avia Świdnik zakończyła rozgrywki na pozycji wicelidera.

📢 To był romantyczny wieczór z poezją i malarstwem Urszuli Bydlińskiej w Pawłowie. Zobacz zdjęcia

Urszula Katrzyna Bydlińska spotkała się w miniony piątek z mieszkańcami Pawłowa w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie zaprezentowała swój najnowszy tomik wierszy oraz swoje obrazy.

📢 Trwają prace remontowe w gminie Leśniowice. Zobacz zdjęcia

W minionym tygodniu rozpoczęły się prace termomodernizacyjne budynku komunalnego w Kumowie Majorackim oraz świetlicy w Majdanie Leśniowskim. Trwa także budowa świetlicy wiejskiej w Dębinie w gminie Leśniowice.

📢 Malarze i rzeźbiarze przyjadą do Wierzbicy na miedzynarodowy plener

Od 26 czerwca 1 lipca w gminie Wierzbica odbędzie się Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski im. Stanisława Dobrowolskiego Wierzbica 2023. Jest to już dwudziesta czwarta edycja imprezy, która organizowana jest od 2000 r. Temat przewodni tegorocznego pleneru to „Wierzbica - nasza mała ojczyzna”.

📢 Noc Świętojańska i „Dziejba Leśna” w zamojskim Parku Miejskim

To dawne, słowiańskie święto wiązano z letnim przesileniem Słońca. Jego głównymi bohaterami były kiedyś żywioły: wody i ognia. Wierzono, że mają one oczyszczającą moc. To było też święto miłości. W Zamościu obchody tych dawnych, słowiańskich obrzędów zorganizowano w sobotę (17 czerwca): w miejscowym Parku Miejskim.

📢 To był pierwszy charytatywny piknik PsyWitanie Lata w Chełmie. Zobacz zdjęcia

Po raz pierwszy w Chełmie odbył się w sobotę charytatywny piknik PsyWitanie na terenie Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Pomimo padającego z rana deszczu na piknik przybyli mieszkańcy, a w szczególności miłośnicy psów. Część imprezy odbyła się pod dachem biblioteki.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto