Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na świętej Górze Grabarce. Las krzyży, gęstwina próśb i intencji

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
To miejsce mistyczne, jakby oderwane od reszty świata
To miejsce mistyczne, jakby oderwane od reszty świata Bogdan Nowak
„Ponoć już od średniowiecza przebywali tam mnisi prawosławni z ikoną Chrystusa Zbawiciela, przed którą działy się cuda. Szczególnie liczne miały być w czasie epidemii cholery, jakieś trzysta lat temu. Ta góra to najważniejsze miejsce kultu prawosławnego w całej Polsce” – notował Michała Książek w książce pt. „Droga 816”.

Góra Grabarka położona jest w powiecie siemiatyckim, obok wsi o tej samej nazwie. Znajduje się tam monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także trzy należące do klasztoru cerkwie (główna: pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” i Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy). Istnieją tam także m.in. dwa domy pielgrzyma oraz prawosławny cmentarz.

Modlitwa i rozmyślania

Z trzech stron cerkwi Przemienienia Pańskiego, wśród wysokich sosen, ustawiono wiele, zwykle drewnianych krzyży (są także kamienne i żeliwne): małych i dużych. Sa one co roku przynoszone przez pielgrzymów podczas święta Przemienienia Pańskiego. Jest ich tak dużo, że w niektórych miejscach trudno pomiędzy nimi się przecisnąć. Na niektórych z nich umieszczono obrazki wotywne, kolorowe wstążki czy m.in. plecione wianki. To miejsce sprzyja modlitwie i rozmyślaniom. Tak pisał o nim Michał Książek.

Nie nado, synok

„Na szczycie wokół cerkwi Przemienienia Pańskiego rósł las krzyży, a właściwie las intencji. Gęstwina próśb. Jakby krzyże i drzewa żyły razem w intencji zdrowia Joanny i Katarzyny, szczęścia strażaków, bezpieczeństwa pograniczników, a nawet podpalacza z Czarnej (…)” - notował Michał Książek. „Jedna z babć chciała napisać coś na krzyżyku, pewnie dopisać intencję, może czyjeś imię, może prośbę. Ale jej pisak zawiódł. Szybko wyjąłem swój i podałem: - Babuszka, wot ruczka. - Nie nado, synok – pouczyła. - Nie piszet, znaczit, nie nado. Prawdopodobnie chodziło o to, że sam Jahwe nie życzy sobie dopisywania. Zazdrościłem starszej pani tej pewności, bliskiej relacji z Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba”.

Na Podlasiu. Z dala od reszty świata

Na pewno warto wybrać się na świętą Górę Grabarkę podczas wakacyjnych wypraw. To miejsce mistyczne, jakby oderwane od reszty świata.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Na świętej Górze Grabarce. Las krzyży, gęstwina próśb i intencji - Zamość Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto