Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krwiodawcy z chełmskiej szkoły na wycieczce w Sejmie. Zostali docenieni przez wiceministra MON. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie na zaproszenie posłanki Anny Dąbrowskiej – Banaszek uczestniczyli w wycieczce do Warszawy oraz Dęblina.

W trakcie wizyty w Sejmie młodzież mogła obejrzeć m.in. salę posiedzeń Sejmu z galerii dla publiczności, makietę kompleksu budynków sejmowych. Uczniowie mieli również okazję wysłuchać wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.

Uczniowie mogli obejrzeć, gablotę z laskami marszałkowskimi oraz inne miejsca w Sejmie znane z mediów, takie jak sala kolumnowa i korytarz marszałkowski.

- W tym historycznym miejscu poseł Anna Dąbrowska - Banaszek i Marcin Ociepa wiceminister Obrony Narodowej wręczyli honorowym dawcom krwi: Michałowi Chilimoniukowi, Aleksandrowi Jaglewiczowi, Hubertowi Maculewiczowi, Radosławowi Oliwiakowi, Aleksandrze Pollum, Wiktorowi Sosińskiemu, Michałowi Telejko, Jakubowi Kucharskiemu, Mateuszowi Kawka, Michałowi Antoniemu Ścigajowi - dyplomy za szlachetną postawę i aktywny udział w ratowaniu ludzkiego życia poprzez włączenie się w ideę krwiodawstwa - mówi Mariusz Śliwa, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w ZST w Chełmie.

Przechadzając się sejmowymi korytarzami uczniowie mieli możliwość spotkania wielu znanych polityków i dziennikarzy. Zwiedzanie Sejmu uwiecznione zostało na wspólnym zdjęciu.

- Uczniowie zwiedzali także położony na Starym Mieście Zamek Królewski,. Pięknie zrekonstruowane wnętrza zamku, jak i zachowane oryginalne przedmioty wywarły na młodzieży niezapomniane wrażenia - podkreśla Mariusz Śliwa.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie młodzież poznała historię Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, obejrzała domek pilota, zobaczyła mundury i odznaki lotnicze, a także wojskowe umundurowanie ( od XX-lecia międzywojennego po czasy współczesne). W pawilonie wystawienniczym uczniowie oglądali m.in. czarną skrzynkę z JAK-a 40, odznaki lotnicze, zdjęcia, mundury, dokumenty a także odnalezione po latach szczątki samolotów z czasów wojny.

Młodzież miała też okazje obejrzeć wystawę wewnętrzną, podzieloną na dwie części: nawiązującą do narodzin lotnictwa i jego rozwoju w latach I i II wojny światowej oraz historii najnowszej po 1945 r. oraz wystawę plenerową, której ekspozycja obejmuje 60 samolotów i śmigłowców oraz sprzęt techniczny, rakietowy i radiolokacyjny. Pobyt w muzeum wzbogacił wiedzę uczniów na temat historii polskiego lotnictwa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto