Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm: Uczcili zakończenie rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

KS
KS
W środę delegacje urzędu miasta i przedstawiciele kombatantów złożyli wieńce na cmentarzu wojennym przy ul. Młodowskiej oraz przy pomniku 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Parku Miejskim przy ul. Lubelskiej. Niestety zainteresowanie upamiętnieniem tej rocznicy było nikłe
W środę delegacje urzędu miasta i przedstawiciele kombatantów złożyli wieńce na cmentarzu wojennym przy ul. Młodowskiej oraz przy pomniku 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Parku Miejskim przy ul. Lubelskiej. Niestety zainteresowanie upamiętnieniem tej rocznicy było nikłe KS
W środę delegacje urzędu miasta i przedstawiciele kombatantów złożyli wieńce na cmentarzu wojennym przy ul. Młodowskiej oraz przy pomniku 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Parku Miejskim przy ul. Lubelskiej. Niestety zainteresowanie upamiętnieniem tej rocznicy było nikłe. Nie obyło się również bez kontrowersyjnych wypowiedzi.

– Gdzie się podziali miejscy radni? Na jednej z sesji Rady Miasta Chełm tak dopominali się godnego upamiętniania ważnych rocznic. Czy zakończenie II Wojny Światowej nie jest ważną rocznicą? – dopytywała się Weronika, która przyglądała się złożeniu wieńców pod cmentarzem wojennym.

Na uroczystościach pod cmentarzem wojennym pojawiła się delegacja Urzędu Miasta Chełm z zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Chełm, Dariuszem Grabczukiem na czele. Towarzyszył mu komendant straży miejskiej. Na miejsce przybyli również kombatanci.

Pod cmentarzem wojennym głos zabrał dr Paweł Kiernikowski, wykładowca historii w PWSZ w Chełmie. Kiernikowski stwierdził, że granice Polski, które ukształtowały się po wojnie są lepszymi, niż te, które były przed nią. – Teraz nasze granice przebiegają przez naturalne przeszkody, rzeki i góry. Ustrój, który został stworzony po wojnie był bardzo dobry. Sam jestem tego najlepszym przykładem. Pochodzę z biednej rodziny, a mogłem się wykształcić – mówił do zgromadzonych dr Paweł Kiernikowski.

Jego słowa wywołały oburzenie wśród niektórych zgromadzonych.

Po II wojnie światowej w 1945 roku po podpisaniu porozumień w Jałcie i Poczdamie granice objęły tereny zachodnie po rzeki Odrę i Nysę Łużycką. Na północy przebiegają wzdłuż wybrzeża Bałtyckiego. Na wschodzie ustalono granicę na Bugu (z korektą w 1951). (źródło: wikipedia.pl)

Niestety pod pomnikiem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej nie było nikogo poza delegacją z Urzędu Miasta Chełm.

– To smutne, że w tak ważną rocznicę nie ma tu nikogo. Nasi przodkowie oddali życie, żebyśmy my mogli żyć w dzisiejszej Polsce. Po latach już nikt nie pamięta o przelanej krwi – mówił Marek z Chełma, którego spotkaliśmy w Parku Miejskim.

Polska w czasie II wojny światowej poniosła największe straty biologiczne (na każdy tysiąc mieszkańców straciła 220 osób) i materialne (straty rzeczowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które wyniosły 626 dolarów). 2/5 dóbr kulturalnych Polski zostało całkowicie zniszczonych. Pod naciskiem mocarstw Polska musiała również odstąpić Związkowi Radzieckiemu 48 procent swojego terytorium, tracąc na wschodzie około 178 000 km kwadratowych. Większość powstałych strat była skutkiem okupacji niemieckiej za drugą część strat odpowiedzialne było ZSRR. (źródło: wikipedia.pl)


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto